later weer gevormd nieuw comité, steeds met Jhr. Ruijs de Beerenbrouck als voorzitter, doende om gelden in te zamelen. Op katholiekendag, 28 mei 1931, werd een tocht naar Egmond georganiseerd, waarbij bisschop Aengenent en Jhr. Ruijs de Beerenbrouck aanwezig waren. In de jaren daarna publiceerde Kropholler enkele artikelen over de abdij. Ook werd er een tentoonstelling in Den Haag georganiseerd met als doel extra bekendheid te geven aan het project en het op die manier werven van meer gelden. Voor deze tentoonstelling werd een mooie catalogus gedrukt. Geldgebrek was, naast de goedkeuring door de bisschop, de architectkeuze en de locatiebepaling een van de oorzaken voor het lange tijd uitblijven van de start met de bouw. Op 12 juni 1934, ongeveer 40 jaar na de eerste pogingen van Dom Willibrord van Heteren om het terrein te kopen, werd uiteindelijk de opdracht tot de bouw van de abdij verstrekt. Realisatie zou plaatsvinden aan de Vennewatersweg en niet op de oorspronkelijke plaats. Zodoende werd een discussie over het verplaatsen van het protestantse kerkje vermeden. Op dat moment was er nog niet voldoende geld ontvangen, maar Ruijs de Beerenbrouck vulde uit eigen middelen aan. Een steenfabriek schonk de stenen voor de bouw van het eerste deel. De door Kropholler berekende kosten waren fl. 75.000,-. Hij gaf een boekje uit waarin hij in kaart bracht hoe de nieuwe abdij eruit zou moeten gaan zien. Naar later is gebleken, was dit ontwerp nog niet definitief. Hij had, evenals Stuyt, rekening houdend met hetgeen er was geweest, een kerk met 2 torens in gedachten. Uiteindelijk is er geen enkele toren gekomen. Ook was er in het voorportaal van de kerk een ruimte als mausoleum ingetekend. Op 15 september 1934 werd de eerste steen gelegd door de abt van Oosterhout, Dom De Puniet. Daarna bezocht het gehele gezelschap het graf van Gerrit van den Bosch te Alkmaar. Op 25 juni 1935, Adelbertdag, zegende Bisschop Aengenent de nieuwe priorij in. De bouw was toen nog lang niet gereed. Een van de eerste beslissingen van Bisschop Aengenent in zijn functie betrof de herbouw van de abdij. Een van zijn laatste daden die van de inzegening. Kort daarna is hij overleden. In de absis van de kapel of kapittelzaal van de priorij werd later, op initiatief van de echtgenote van Jhr. Ruijs de Beerenbroeck, een door de paus gezegende marmeren steen met een door hem getekende oorkonde ingemetseld. Zij was zelf met deze steen naar de paus gegaan. De tekst op de steen luidt, vertaald uit het latijn: 'Zij zullen den Heer Prijzen, Z.H. Paus Pius XI heeft zich gewaardigd, den Geestgronden, 17 (2010), nr. 4 121

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 17