Op eigen initiatief maakte Jan Stuyt wel 100 tekeningen van de nieuwe abdij, zoals hij deze graag gebouwd zou willen zien. Ongetwijfeld zal bij dit tekenwerk Gerrit van den Bosch nauw betrokken zijn geweest. In dat zelfde jaar verscheen het boek 'De abdij van St Adelbert te Egmond, hare lotgevallen. Eene proeve van reconstructie naar de wederopluiking' met daarin belangrijke bijdragen van Mgr. Hensen, Gerrit van den Bosch en tekeningen van Jan Stuyt. Hij maakte daarbij gebruik van tekeningen die hij eerder in 1907 vervaardigde. De plannen van Stuyt en Van den Bosch hadden als uitgangspunt: Herbouw van de abdij zoals deze vroeger geweest was. Dit impliceerde sloop van het protestantse kerkje. Vooral uit een zeer uitgebreide brief, die Gerrit van den Bosch op 5 september 1929 schreef aan Prof. W. Nolet te Warmond bleek dat dit voor beide heren het uitgangspunt was. De reactie van de abt, Dom De Puniet, op het boek en de plannen van Stuyt was wederom negatief met name het gebruik van het abdij zegel op de tekeningen viel slecht. Op 28 april 1928 overleed bisschop Callier. Hij werd opgevolgd door de Mgr. Aengenent, die maar één doel leek te hebben: Nieuwbouw van de abdij. De periode na 1928 Onder voorwaarde dat de parochies van Egmond geen nadeel mochten ondervinden, gaf Mgr. Aengenent kort na zijn ambtsaanvaarding toestemming voor de herbouw van de abdij. In 1929 werd vervolgens een nieuw comité voor het inzamelen van gelden onder leiding van Ruijs de Beerenbrouck gevormd. Tegen de zin van Gerrit van den Bosch werd aan architect Kropholler de opdracht verstrekt om de nieuwe abdij te ontwerpen. Kropholler was van een j ongere generatie dan Stuyt en had ook naam gemaakt in de kerkenbouwwereld van die tijd door onder andere de bouw van het Rosaklooster te Amsterdam en Goede Raad kerk te Beverwijk. Van den Bosch had die bouwopdracht uiteraard aan Jan Stuyt toebedacht. Ondanks pogingen via diverse brieven aan direct betrokkenen om medestanders te vinden, lukte hem dat niet. Ruijs de Beerenbrouck gaf hem als reactie dat Oosterhout de eindbeslissing had genomen. Van den Bosch dreigde uit het comité te stappen maar Ruijs de Beerenbrouck wist hem er toch van te weerhouden. Ook Dr. G. Brom reageerde en schreef aan Gerrit van de Bosch, dat hij de keuze van de architect wel kon billijken en dat de abdij, waar hij (Gerrit van den Bosch) zo lang voor had gestreden, er nu toch zou komen. Medelijden met de architect, die het halve land al vol met kerken had gebouwd, had hij niet. In 1931 overleed Gerrit van den Bosch. Inmiddels was het comité en een 120 Geestgronden, 17 (2010), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 16