ook gestorven zouden zijn. Van een zeker aantal is echter bewezen dat zij van honger zijn omgekomen 30 Verpleegden zijn in de loop der evacuatie vrijwillig vertrokken naar hun kinderen of familie, een gedeelte met het verzoek om na de oorlog weer in de Stichting te worden opgenomen. Van degenen die de gehele evacuatie zijn gebleven hebben 65 verpleegden het over leefd en met dit aantal zijn wij dan ook op 1 juli 1945 in Egmond teruggekeerd. De gezondheidstoestand was op 1 juli 1945 nog zo dat van de 65 verpleegden er 39 tekenen van hongeroedeem vertoonden In overleg met de geneesheer der Stichting werden op ruime schaal extra voedsel en versterkende middelen verstrekt. Elke week werden alle verpleeg den gewogen en het gelukte hen zodanig in gewicht te doen toenemen dat dit aan het einde van het jaar 1945 weer normaal was. Alle verschijnselen van oedeem waren verdwenen. Op verlangen van Rechtsherstel werd op 16 november 1945 te Amsterdam een algemene ledenvergadering gehouden. In deze vergadering werd het ge hele College van Regenten herkozen. Wat betreft de verandering van Directie in 1944 kan worden gemeld, dat na de dood van de heer Dollekampdoor het toenmalige N.S.B .-bestuur een N.S.B.-Directeur werd aangesteld. Deze werd na de bevrijding te Baarn gearresteerd en schrijver dezes werd tot nader order met de leiding der Stichting belast. Tenslotte rest mij nu nog mijn bijzondere waardering uit te spreken over de houding van het personeel dat ons van het begin tot het einde van de evacu atie is trouw gebleven. Noch de moeilijkheden, die de verschillende evacuaties met zich meebrach ten, noch levensgevaar, noch honger hebben hen kunnen afbrengen van het geen zij als hun plicht beschouwden. Zelfs niet dat ergste feit een lange tijd verdacht te zijn van te behoren tot een groep, die door de goede Nederlanders werd geschuwd als de pest. Ondanks alles zijn zij gebleven en het moet voor hen allen een grote voldoening zijn te kunnen zeggen: "Wij waren de Prins Hendrik Stichting trouw Van Egmond tot Egmond" Egmond aan Zee, 1 januari 1946. S.C. v. d. Gaag, waarn. Directeur Bronnen S.C. v.d. Gaag, De lotgevallen van de Prins Hendrik Stichting gedurende haar evacuatie De cember 1942-Juli 1945, januari 1946 J.E. Korteweg, De zee bracht hen hier, 1994 J. Langendoen, Lotgevallen der Prins Hendrik Sticking in de oorlogsjaren 1942 tot 1945, dagboek Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 65

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 67