glas, lagen de verpleegden als haringen in een ton en als Wageningen zelf onder vuur zal komen te liggen en er zou een granaat springen in de omtrek, dan zouden wij de helft van onze verpleegden kwijt zijn. Ik drong er bij de Directeur met de meeste klem op aan het achterland te vragen ons hier weg te halen, maar hij vond geen reden hiertoe over te gaan en meende dat de Duitse troepen de Betuwe wel zouden zuiveren van de daar aanwezige Tom mies. Wij zagen geschut door de stad trekken en dit werd opgesteld in een bocht van de Rijn, zodat men op die manier een mogelijke overtocht wilde belet ten. Tegen de avond legden deze kanonnen het vuur op de Betuwe en prompt kwam het antwoord. De woonwijk waar het geschut stond opgesteld ging in vlammen op. De toren van de kerk vlak bij het hotel werd enige keren getrof fen. Het noodziekenhuis, gelukkig leeg, kreeg ook een treffer en al was het lang niet zo erg als wat wij boven op de berg hadden meegemaakt, het hielp niet om de mensen, welke pas aan de dood waren ontsnapt, te kalmeren. Weer ging ik naar de Directeur en vroeg hem of hij zich kon voorstellen wat er zou gebeuren als er een granaat voor de serre met verpleegden zou springen. Hoe er dan door rondvliegende scherven geen mens in leven zou blijven, dat het personeel zich niet wilde laten afslachten en tenslotte dat, als hij niets deed, ik zelf zou zorgen dat wij hier weg kwamen. Hoe, wist ik nog niet. Daarom ging ik eerst naar de politie en vond deze in de kelder van het bureau. Zij gaven mij de raad mij in verbinding te stellen met de dokter van het Rode Kruis te Wageningen. Ik trof de dokter in zijn kelder. Hij gaf mij de raad mij in verbinding te stellen met het Rode Kruis in Zeist en dit te verzoeken de inwoners van de Stichting weg te halen. Na heel veel moeite lukte het mij om telefonisch contact te krijgen met de Inspecteur van Politie in Zeist. Nadat ik deze had uitgelegd dat de Stichting geen dag langer in Wageningen kon en mocht blijven, beloofde hij mij alles te doen wat in zijn vermogen was om een colonne samen te stellen van het Rode Kruis om ons daarmee te evacueren Dit zou echter niet vlugger kunnen dan de volgende dag. Des avonds om 10 uur, veel eerder dus dan wij hadden verwacht, verscheen de colonne onder leiding van een dokter. Het transport bestond uit vrachtauto's, waarvan enkele van het Circus Boltini en het personeel van dit circus, met nog andere vrijwilligers die waarschijn lijk voor het eerst van hun leven het fluiten en gieren van granaten hoorden, want er werd weer hevig geschoten Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 55

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 57