Deze beschrijving van bommen, granaten en levensgevaar was absoluut uit de duim gezogen. Men zat die avond in Wageningen zelf nog in Abrahams schoot, en zag hoe het boven op de berg brandde als een hel; toen wij dan ook een volgende dag in "De Wereldkwamen, vertelden de bewoners ons dat zij er niet op had den gerekend ons nog levend terug te zien. Maar op dit moment waren wij nog op de "Wageningsche Bergen geen mens vertoonde zich daar. Daar het vuren weer heviger werd en er in de omtrek weer projectielen begonnen in te slaan, besloot ik zelf naar beneden te gaan om hulp te halen. Onderweg sloeg hier en daar een granaat in het wegdek, maar beneden in de stad was het nog rustig. In hotel "De Wereldaangekomen werd mij medegedeeld dat de Directeur met zijn ontbijt bezig was. Toen ik echter dit ontbijt stoorde en heftig betoogde dat voor alles de mensen uit het overschot van hotel "De Belvederemoesten worden gehaald, werd mij toegevoegd dat wij toch altijd zo naar de Tommies hadden verlangd en dat het nu wel vreemd was dat wij zod haast hadden om weg te komen. Ik vroeg hem of zijn vriend de burgemeester hem dan nog niet had gewaar schuwd dat er gevaar was? Neen, de burgemeester had nog niet gewaarschuwd. De Directeur wist niet dat ik op de hoogte was van het feit dat de burgervader al tien dagen daarvoor de benen had genomen en op dit ogenblik wel niet aan zijn burgers van Wageningen zou denken. Zelf dus om hulp naar de Politie, want wij hadden geen vervoermiddelen en de meeste mensen waren invalide. Daar men ons geen voertuigen kon verstrekken werd besloten de mensen met eigen middelen te evacueren. Hier past een woord van hulde voor onze leveranciers. Onze bakker, slager, krui denier met hun bedienden en andere vrijwilligers die hoorden dat er boven op de berg oude mensen in nood waren, kwamen met rijwielen, handwagens, bakfietsen en alles wat maar kon rijden en zo werden de verpleegden uit de Belvederegehaald. Wat nog kon lopen ging lopen en nogmaals het won der; hoewel er nog verscheidene granaten in de nabijheid sprongen, werd niemand gewond en kwamen allen, tot de katten toe, ongedeerd in hotel "De Wereld" Er werden nog wat bedden, dekens en linnengoed uit de "Belvedere" ge haald, maar de toestand was zo gevaarlijk geworden dat het niet langer ver antwoord was daar in de buurt te komen. In "De Wereld" werden de vluchtelingen over de verschillende kamers ver deeld en zo was alles propvol. In de serres achter grote ruiten van spiegel ei a Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 56