raking van een doel springt. Door een aantal gaten in de kop ontsnapt dan onder hevig gesis een nevelwolk. Vanaf dit moment begon er een regen van deze nevelgranaten in de omtrek in te slaan. Zij hadden niet veel doordringingsvermogen. Als zij de muren raakten ketsten zij daarvan terug, maar hun doel was dan ook om een nevel gordijn te leggen Waarschijnlijk deed men dit om de waarnemer op de toren het zien onmoge lijk te maken en in die tijd het geschut te verplaatsen. Er was weinig wind en weldra was alles in de omtrek in een dichte nevel ge huld. Nog altijd wisten wij niet waar dit alles toe zou leiden, maar voorlopig kwam er niets van slapen Wij brachten alle verpleegden bijeen in een garage welke zich achter het hotel bevond en stelden op die manier zoveel mogelijk muren tussen ons en de plaats waarvan het vuur waarschijnlijk zou komen. In die tijd zijn nog enkele nevelgranaten bij ons binnengevlogen, maar de portiers-verpleegden, een stel flinke kerels, hadden de projectielen met zand geblust, geholpen door het vrouwelijke personeel. Iedereen liep te hoesten vanwege de verstikkende damp, maar toen begon een hels concert, nu van springgranaten. Zij boren zich door muren, vellen bomen en laten een regen van puin van de getroffen huizen op de weg neerdalen. Door het gieren der granaten heen hoorden wij grote bomen krakend neerstorten Rondom ons vatten vele villa's, welke met riet waren gedekt, vlam en de een stak de ander aan. Zij brandden als fakkels en steeds maar ging het schieten door. Een colonne Duitse voertuigen had inmiddels achter het hotel dekking ge zocht. Enkele wagens waren geladen met pontons en een vrachtautodie zorgvuldig was afgedekt en gecamoufleerd met groen en takken. De chauf feurs van deze wagens deden vreselijk zenuwachtig en daar bleek alle reden voor te zijn. Uit hun gesprekken maakte ik op dat zich onder die camouflage 1000 kg trotyl bevond, een hoeveelheid springstof voldoende om de hele Wa- geningsche berg met alles wat er nog op stond in de lucht te laten vliegen. Plotseling rende een van de soldaten naar de bewuste auto. Een nevelgra naat had de takken welke als camouflage dienden in brand gezet. Het hart klopte ons in de keel, maar het brandje werd gedoofd. Gelukkig wist niemand van de verpleegden of het personeel dat wij op dit moment op een vulkaan leefden. Eén spring granaat in die auto en wij zouden Egmond niet meer terugzien. Hotel De Wageningsche Berg was nu ook in brand geschoten en wij hoor den tussen het gieren der granaten nu de ontploffende munitie. Het bleek gelukkig geen zware munitie te zijn. Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 51

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 53