wacht op de Tommies. En daar zijn zij nu, maar als gevangenen. Zij lopen allen met lange gezichten, maar ons Nationaal-Socialisten wordt het, bij dit gezicht warm om het hart" Wij keren terug naar hotel "Belvedere" Vijf dagen lang werd er desmiddags materiaal afgeworpen voor het lucht- landingsleger en elke dag werden de verliezen aan vliegtuigen groter. De transportvliegtuigen waren geen snelle vliegers en moesten vrij dicht bij de grond komen om hun lasten af te werpen. Zij kwamen dan in het kruisvuur van het luchtdoelgeschut en de vierlingmachinegeweren en op een gegeven moment zagen wij acht vliegtuigen tegelijk brandend in de lucht. Nadat zij waren getroffen vlogen zij nog korte tijd stuurloos rond met een staart van vuur achter zich. Daarna stortten zij neer en een enorme vuurzuil wees de plaats aan waar zij waren gevallen. Uit enkele vliegtuigen wist de bemanning zich te redden maar van de meeste gaan de mensen verloren De geallieerde jagers deden nu hevige aanvallen op de stellingen, welke de Duitsers in de uiterwaarden van de Rijn hadden gegraven en de gehele dag ratelden de boordkanonnen en klonk het ontploffen der raketten waarmee deze vliegtuigen waren uitgerust. Zaterdag 23 september: De Directeur zond mij een boodschap dat ik, als de toestand dit toeliet, naar hotel "De Wereld" moest komen met het oog op de achterstallige administratie. Ik was de gehele week in de Belvederege bleven om de mensen binnen te houden. Dit was heel moeilijk, want het was zonnig weer en de verpleegden begrepen maar niet dat het levensgevaarlijk was om zich op straat op te houden. Het was nu echter al enige uren rustig en ik begaf mij dan ook op weg naar het hotel "De Wereld" De verpleegden liet ik achter in de tuint1 onder toezicht van de zuster met de order alles naar binnen te sturen, indien de luchtaanvallen weer mochten beginnen. Toen ik nog maar even in "De Wereldwas, begon er weer een aanval op de stellingen aan de Rijn, en daar ik wist dat men zich in de "Belvedere" vreselijk ongerust zou maken (daar toch verbleven de oudste en ook alle in valide verpleegdenging ik weer zo snel mogelijk terug. Dit werd echter geen wandeling Laag vlogen de vliegtuigen over de huizen van de stad. Dit gaf het voordeel dat het luchtdoelgeschut hen niet onder vuur kon nemen. Vervolgens doken zij, onder gebruik van al hun boordgeschut, op de Duitse stellingen en lieten hun raketten los. In grote bogen kwamen de raketscherven over de huizen aanvliegen en kletter den tegen de muren en op de straten. Daarom was het zaak tussen twee aan- Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 49

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 51