dorp Renkum volksliederen zingen en er was niemand die aan slapen dacht Maar in de loop van die nacht van 17 op 18 september bleek ons al vlug dat de overwinning niet zo makkelijk behaald zou worden. Over de weg dender den tanks en gemotoriseerde kanonnen, begeleid door troepen. Toen het dag werd, zagen wij hoe een onafgebroken stroom van jonge S.8.-soldaten en valschermjagers zich op fietsen in de richting van Renkum bewoog. Zij waren gehuld in gevlekte camouflagepakken. Velen waren behangen met gevulde mitrailleurbanden; anderen droegen pantservuisten en allen hadden hun ge weer of machinepistool Dit was geen aftandse Bismarck-Jugend" en de luchtlandingstroepen der geallieerden die alleen lichte wapens door de lucht hadden kunnen vervoe ren, zouden tegen deze Duitsers een harde noot te kraken krijgen. De beruchte kanonnen van 8.8 daverden voorbij, mortieren, luchtdoelge schut, vierlingmitrailleurs en ik vroeg mij af, wat onze bondgenoten daar tegenover zouden kunnen stellen Het enige zou zijn dat het tweede Engelse leger zich snel met de luchtlan dingstroepen zou kunnen verenigen om met haar zware artillerie steun te verlenen, anders zou het er voor onze bondgenoten niet zo goed uitzien. Engelse jagers scheerden laag over de wegen en namen alles onder vuur wat bewoog, doch zij hadden een handicap: het zware geboomte benam het gezicht op de weg; alleen beneden aan de berg was een stuk niet begroeid en spoedig werden daar een paar voertuigen in brand geschoten. In de bossen rond Renkum begonnen nu overal de machinegeweren te rate len, zo nu en dan overstemd door geschut en mortieren. Binnen een uur zwol dit aan tot een hels concert en wij realiseerden ons dat wij, die voor onze veiligheid uit Egmond waren geëvacueerd, nu aan het front waren beland, althans er vlak achter. Naast ons, in een villa, richtten de Duitsers hun voorste verbandplaats in en spoedig bleek dat de luchtlandingstroepen raak kunnen schieten. Met alle mogelijke voertuigen werden gewonden aangebracht, kregen de meest noodzakelijke hulp en werden verder getransporteerd naar het Achterland Er stond een vierlingmitrailleur opgesteld bij de verbandplaats en met hulp van de soldaten die de gewonden aanbrachten probeerde men de laagvlie- gende jagers onder vuur te nemen waarbij werd vergeten dat men daardoor de kans liep dat zod jager een keer terug kwam en met zijn boordkanonnen niet alleen hun verbandplaats, maar ook ons ongeveer twintig meter verder liggende hotel onder vuur zou nemen. Dat de Engelse valschermtroepen zich overal bevonden werd bewezen toen dicht bij ons uit het bos een vuurstoot kwam en wij op de weg een paar Duitse 4A Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 48