laag over ons heen en wij zagen de Para's in de deur van het vliegtuig klaar staan om te springen. Beneden aan de berg op de heide bij Renkum had de landing plaats. Eerst werden de paratroepen afgeworpen die het terrein moesten bezetten Daar na gooiden de glijders praktisch op eenzelfde punt hun verbinding met het motorvliegtuig los en planeerden naar beneden om op de hei te landen. De transportvliegtuigen draaiden nog enige tijd, kwamen terug boven het ter rein van de landing en toen was de lucht ineens vol parachutes van de meest uiteenlopende kleuren, plus nog een aantal langs of dwars gestreepte. Later hoorden wij dat de kleur der valschermen aangaf wat er in de contai ners zat die er aan hingen. Het was een adembenemend gezicht en men vergat dat dit oorlog was. Zelfs de Duitsers leken volkomen verrast, want wij hoorden geen schot en het leek meer op een demonstratie in vredestijd. En steeds kwamen er meer vliegtuigen met daar achter zweefvliegtuigen. Het geheel werd steeds omzwermd door snelle jagers om ze te beschermen tegen de Duitse luchtmacht. Deze was er echter niet. Waarschijnlijk een gevolg van het feit dat des morgens alle vliegvelden in Holland onbruikbaar waren ge maakt. Zo nu en dan kwamen er enkele jagers gierend naar beneden duiken, rakelings over de wegen, zoekend naar doelen. Uit de richting Renkum kwam een colonne auto's aan, volgepropt met Duitse officieren en Blitzmadel in grijs uniform. Op dit moment hadden zij hun zelfverzekerdheid geheel verloren; zij deden vreselijk zenuwachtig. Tegenover ons, bij de Wageningse Berg werd even gestopt, de daar op post staande schildwacht waarschijnlijk om inlichtingen gevraagd en onmiddel lijk daarna verdween alles, de bezetting van het wagenpark inbegrepen in de richting van Wageningen. Het was dus gebeurd, datgene waar wij zolang op wachtten, wij waren be vrijd. ledereen liep buiten. Verpleegden, die niet goed konden lopen, zaten op een stoel in de zon; wij juichten en strekten onze armen uit naar de vliegtui gen alsof wij de handen konden schudden van de kerels die daar in zitten. Wij waren werkelijk dronken van vreugde en waren er zeker van dat geen macht iets kon ondernemen tegen dat, waarvan wij getuige waren. Er kwamen mensen uit de richting Renkum en de geruchten stromen binnen. De Engelsen hebben Heelsum bezet, Renkum, Oosterbeek, Heveadorp. Zij trekken op naar Arnhem en hebben daar de brug genomen. Het tweede En gelse Leger staat op 15 kilometer afstand in de Betuwe en het Duitse leger is in volle aftocht. Tegen de avond hoorden wij beneden aan de berg in het Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 45

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 47