gen de luchtdruk en scherfwerking. Ik liet mij dan ook vallen en een paar van onze vrouwelijke verpleegden die voor het raam van hun kamer stonden te kijken, onwetend dat daar de dood onderweg was, begonnen te lachen, en dachten dat ik die stunt uithaalde om hen te amuseren. Maar zij lachten niet lang. Fluitend en gierend gingen de bommen over ons heen en sloegen krakend in een woonwijk dicht bij ons. Onder donderende explosies regende het puin en aan een kant vlogen door de luchtdruk de ramen en deuren uit ons hotel. Bomscherven drongen zich in het dak en de muren. Binnen werden hier en daar door de scherven stukken uit de muren geslagen en in één der kamer tjes zat een van onze vrouwelijke verpleegden die kinds en lam is, stil te glimlachen, onkundig van het feit dat een decimeter boven haar hoofd een bomscherf als een speerpunt uit de muur stak. Bij ons waren er gelukkig geen slachtoffers, maar in de getroffen wijk zijn tientallen doden en nog meer gewonden, van wie er later nog velen zouden sterven. Het was wel duidelijk dat het doel van de bommenwerpers het Duitse auto park is geweest dat zich in het bos bevond bij het buiten Belmonte maar de bommen waren een 100 meter tekort en te veel naar rechts gevallen, mid den in een woonwijk. Met planken en karton dichtten wij zoveel mogelijk de ramen en verheugden ons dat er bij ons niemand getroffen was. Om twee uur des middags verschenen er geallieerde jagers in de lucht en al scherend en duikend leken zij het terrein af te zoeken. Eén van hen liet een bom van enorm formaat vallen en wij zagen het gevaarte in onze richting vallen De schrik sloeg ons om het hart; doch op een zekere hoogte wordt de bom, of wat het dan ook is, door een luchtstroom teruggedrukt en boort zich op een voor ons nog veilige afstand in het zand onder een geweldige rookont wikkeling. Dit bleek nodig om, zoals wij ook weer later merkten, de windrich ting aan te geven aan de zweeftoestellen die op de hei moesten landen. Om drie uur hoorden wij in de verte een gedonder als van een zwaar onweer dat steeds dichterbij kwam. Het waren honderden vliegtuigen, en toen ver toonde zich voor ons in de zonnige onbewolkte lucht een schouwspel, dat zich bijna niet laat beschrijven. Vijf, zes rijen dik komen daar de grote viermotorige transportvliegtuigen. Aan een lange staalkabel sleepten zij de gliders, zweefvliegtuigen die niet veel kleiner waren. Onder deze golf vlogen de tweemotorige machines die de parachutisten bij zich hadden. Ons hotel stond boven op de berg; dus kwamen deze vliegtuigen aa Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 46