hier weg komttelkens waren er weer die geen afscheid wilden nemen van vaak de meest onbetekenende snuisterijen. Eindelijk zat alles prinsheerlijk in de trein en hieraan zou men later nog wel eens denken als men midden in de nacht, tijdens stromende regen op open vrachtwagens ergens in het donker staat te wachten tot het konvooi is gevormd en men steeds het gehuil van de granaten hoog door de lucht hoort en enige van deze onplezierige dingen dicht in de buurt hoort inslaan. Deze liggen dan zogenaamd 'te kort' maar leuk is het niet om in de buurt te zijn. Toen de trein in Amsterdam aankwam was daar één van de heren Gedele geerden, die een praatje met de mensen kwam maken en informeren of alles in orde was. Door het Rode Kruis werd koffie en koek verstrekt dus de zaak was dik in orde. In Arnhem stonden weer bussen te wachten en de mensen werden nu vervoerd naar Oosterbeek waar voor een warme maaltijd was gezorgd. Vervolgens begon een eindeloze rij vrachtwagens de bedden, meubelen en andere zaken te lossen. Allen die niet tot de verpleegden behoorden, bijgestaan door de portiers, repten zich om alles hand over hand door te geven. Daar wij lijsten hadden gemaakt van de kamers en de etages waar deze liggen, ging alles snel in zijn werk. Op de etages stonden de portiers met de lijsten en fungeerden daar als verkeersagent. Met het in elkaar zetten van de ledikanten en het opmaken van de bedden was nog een vrij lange tijd gemoeid, maar het slot was dat om tien uur elke verpleegde in zijn eigen bed lag. Wij waren allen doodmoe maar niet weinig trots op deze prestatie. De onzekerheid Tussen 9 december 1942 en 10 april 1943 bereikte ons zes keer, hetzij langs officiële of vertrouwelijke weg een mededeling van: ontruimen of: "mo gen blijven"doch op 10 april kwam dan toch het officieel bericht van het evacuatiebureau in Den Haag, dat wij "De Bilderberg" moesten ontruimen omdat de Duitse weermacht het hotel nodig had. Vertrek naar Wageningen Op 16 april werden ons twee hotels aangewezen, gelegen boven op de Wa- geningse berg. Een hotel, met dezelfde naam "De Wageningse Berg", lag aan de Rijnkant. Hotel "Belvedere"eigenlijk een klein zomerhotel, lag aan de weg Renkum-Wageningen. Het was weer hetzelfde liedje: passen, meten, indelen vergeten groepen, weer opnieuw indelen, mopperen, te nauw en te klein, maar iedereen kwam onder dak, al was het al weer meer bekrompen dan in "De Bilderberg"maar dat zou later nog wel erger worden. 3g Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 40