De voorbereiding Op 28 november 1942 bezochten de heren Gedelegeerden uit het College van Regenten der Stichting Egmond ter bespreking van de evacuatie. Daar er alleen order was ontvangen om de Stichting te verlaten en er niet bijgezegd was dat de Stichting bewoonbaar moest blijven, werd stilzwijgend overeen gekomen dat wij alles, maar dan ook alles zouden meenemen. Dit gebeurde dan ook wel zo grondig, dat alles wat los kon worden geschroefd, ook inder daad is meegegaan Later zou blijken dat dit alles niet nodig was geweest, want in 1944 kreeg de bezetter toch alles te pakken en in mei 1945 hadden wij niets meer. Wij deden dit echter omdat wij er allen van overtuigd waren dat vroeger of later de Duitsers de Stichting in gebruik zouden nemen en zij er in dit geval niet veel comfort zouden vinden. Alles en alles werd afgebroken en toen hadden wij 900 kubieke meter meu belen enz., waarvoor wij vier binnenschepen kregen die dit meubilair naar Arnhem zouden brengen, waarvan het dan per vrachtauto naar de Bilderberg zou worden gebracht. Hier was niet onder begrepen alle ledikanten, bedden, dekens en alle per soonlijke eigendommen, welke met de trein werden overgebracht. Er is door een ieder enorm hard gewerkt, soms tot diep in de nacht en zo waren wij dus klaar om te evacueren De NSB in de Stichting Voordat wij echter aan het relaas van de evacuatie beginnen, eerst nog enke le woorden over de bewoners van de Stichting en het politieke klimaat onder hen. Als men veronderstelt dat onze verpleegden allen lieve oude grootva dertjes waren, zou men zich lelijk vergissen. De politiek, die tot dan toe in de Stichting taboe was geweest, had nu onder de invloed van de N.S.B. zijn intrede gedaan en de gevolgen waren merkbaar. Onze Machinist had zich na mei 1940 als een fanatiek N.S.B.-er ontpopt. Hij had onder de verpleegden enige directe volgelingen en ook anderen die in stilte met hem sympathiseerden. Dan waren er nog een aantal die de kat uit de boom keken. Deze lieden waren niet geheel ongevaarlijk, wat uit het volgende moge blijken De Stichting had van goedgezinde leveranciers, al was dat dan niet legaal, 10000 kg aardappelen gekocht, zout vlees, enige zijden spek, blik ken reuzel, eieren en laten wij dat er hier vooral bij zeggen, voor de gewone prijs en na de oorlog zullen wij ons dit herinneren. Op een gegeven moment werden wij door de politie gewaarschuwd dat een der verpleegden verraden 35 Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 38