9 december 1942: De verhuizing naar hotel De Bilderberg bij Oosterbeek. Een week voor de verhuizing waren er al enkele mensen van de Prins Hen drik Stichting afgereisd om de verhuizing ter plaatse te organiseren. Daar door verliep de verhuizing vlekkeloos. In april 1943 kwam het bericht dat men opnieuw diende te evacueren. De groep vertrok in twee gedeelten naar Wageningen. Op 16 april konden 80 personen ondergebracht worden in hotel "De Wageningsche Berg" en op 24 april vonden circa 70 personen een plekje in hotel "Belvédère". Op 20 januari 1944 werd ook hotel "De Wageningse Berg" gevorderd. Het volgende onderkomen voor deze groep werd hotel "De Wereld", eveneens in Wageningen. 28 september 1944: Hotel "Belvédère" werd zo hevig door het oorlogsge weld getroffen dat deze groep gedwongen werd om bij de anderen in hotel "De Wereld" in te trekken. Met behulp van de plaatselijke middenstand werd de groep met fietsen, handwagens, bakfietsen en alles wat maar rijden kon, verhuisd. 1 oktober 1944 Toen de Duitsers de kerk pal naast "De Wereld" betrokken werd de hulp van Het Rode Kruis ingeroepen. Dezelfde nacht volgde evacu atie naar het Blindeninstituut "Barthimeus" te Zeist waarbij de hele groep vervoerd werd door een colonne vrachtwagens, o.a. die van circus Toni Bol- tini. 8 oktober 1944 Verhuizing naar "Drakenburg" in Baarn, een vormingsoord van het Nederlandse Arbeidsfront, met een NSB bestuur en een NSB directeur. Hier wordt de Hongerwinter doorgemaakt en zo'n 35 bewoners komen om. 9 april 1945 Laatste verhuizing naar twee kleine villa's in Baarn. De totale groep, inclusief personeel, is dan nog maar 85 personen. Ze vertrekken uit "Drakenburg" met hun bed en wat ze aan hun lijf hebben. 1 juli 1945 De groep, waaronder 65 verpleegden, keert terug op de Prins Hendrik Stichting. Van de 65 verpleegden vertoonden 39 tekenen van hon geroedeem. Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 35

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 37