Het nieuwe gebouw verrees op dezelfde plaats waar nu nog de Prins Hen drik Stichting staat, maar veel dichter bij de straat. Het werd op 8 juli 1895 geopend. Tot 1912 bleef het aantal bewoners tussen de 190 en 200 en nam af tot zo'n 130 personen in de jaren 20. De reden hiervoor was de verbeterde sociale wetgeving waardoor de zelfstandigheid van de bewoners een stuk beter werd. Ze waren niet langer behoeftige oude zeelieden, maar ze kon den nu zelf besluiten of ze in de Stichting wilden blijven of niet. Het aantal personen dat vertrok (of werd weggestuurd) neemt daarom vanaf 1915 sterk toe. Het nieuwe gebouw bleek niet zo solide te zijn als verwacht. In de loop van de jaren vertoonde het vele gebreken en moest er veel geld aan reparaties worden uitgegeven. Nieuwbouw was weer noodzakelijk en in 1935 kon met de bouw van een nieuwe Prins Hendrik Stichting worden begonnen. Dit is het gebouw zoals we dat nu nog kennen aan de Voorstraat in Egmond aan Zee. De verhuizing vond plaats in 1937. Vijfjaar later moest men dit gebouw gedwongen verlaten voor de evacuatie. Samenvatting van de evacuatie In oktober 1942 kwam het bericht dat de Stichting moest worden ontruimd, omdat, zo werd gezegd, de inwoners hier zo dicht aan de kust in de toekomst niet veilig meer zouden zijn. In het ontruimingsbevel werd alleen vermeld dat de Stichting verlaten moest worden en niet dat deze bewoonbaar moest blijven. Alles wat losgehaald kon worden werd verwijderd, zodat de Duit sers, als ze het gebouw in gebruik zouden nemen, niet veel comfort zouden hebben. Er werd zo'n 900 m3 aan inventaris meegenomen Afb. 20: Het gebouw van de Prins Hendrik Stichting uit 1937 34 Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 36