gen over het vuurwerk. De stichting had overigens wel tevoren overleg met de brandweer gehad over de eventuele risico's. Op zaterdag 22 november sloot de schilderijententoonstelling met als thema de Egmondermeer. Tevens werden toen de prijswinnaars van de ballonnenwedstrijd en van de foto-, dia- en videowedstrijd bekend gemaakt. Het project voor de groepen 7 en 8 van de zes Egmondse basisscholen werd afgerond. En de stichting hield zich in samenwerking met de gemeente bezig met de aanlichting van het beeld, de fundamenten en de Slotkapel. Verder werkte ze aan een wapen in kleur aan de oostkant van de sokkel, zoals dat prijkte boven de ingang van de grafkelder van Lamoraal in Zottegem. Ten slotte stond inrichting van de directe omgeving van het beeld op het pro gramma; inclusief informatiepanelen over graaf, wapen en slot en kapel op de oever. 1 april-grap Foto Jonker wijdde in maart een hele etalage aan het standbeeld. Intussen deed het gerucht de ronde dat de sokkel scheef weg zou zakken. Dat was te wijten aan gezichtsbedrog doordat de betonnen bovenkant van de sok kel enigszins schuin afloopt. De redactie van het Contact met de Egmonden haakte daar bij wijze van 1 april-grap met een trucfoto op in. De foto ontlokte woedende reacties over weggegooid gemeenschapsgeld... In de periode 5 juni (op de kop af 430 jaar na de onthoofding van de graaf!) tot en met 21 juni 1998 vond in dorpshuis Hanswijk een terugblik op het standbeeldproject plaats. Een fotoreportage van de hand van Cor Oorthuijsen en een door Frits van Eek samengestelde videofilm belichtten de totstandko ming van het beeld. Tevens presenteerden Jan Lute en Jos Hof een histori sche tentoonstelling over Lamoraal. Abt Gerard Mathijsen van de abdij van Egmond opende beide exposities. Hij onthulde tevens het door Huug Zent- veld in Zottegem gekopieerde wapen ten behoeve van de sokkel. Als dank aan Zottegem had Huug het origineel in Zottegem van nieuwe, heraldisch verantwoorde kleuren voorzien. Beide exposities waren in augustus in de Ridderzaal van het Egmontkasteel in Zottegem te zien. Voor een ansichtkaart van het standbeeld met het stukje rentemeesterstoren en de Slotkapel op de achtergrond deed een foto van Jos Hof dienst. De Stichting Standbeeld Lamoraal is blijven bestaan. Nu met een ruimere doelstelling: het bevorderen van de instandhouding en verrijking van het cul- Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 23

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 25