van grote symbolische betekenis, omdat Lamoraal immers in 1568 op last van de Spaanse koning Philips II werd onthoofd. Ook de ambassadeur van België, zijne excellentie Johan Swinnen, de Attaché van de Belgische Am bassade Jos Aelvoet en burgemeester Edwin De Maesschalck van Zottegem gaven acte de présence. In dorpshuis Hanswijk werd het beeld voorafgaand aan een door de gemeente en ondernemers aangeboden buffet in bijzijn van tweehonderd genodigden of ficieel aan de Egmondse gemeenschap, vertegenwoordigd door burgemeester Brommet overgedragen. Als getuige fungeerde ambassadeur Pons. De drie Lamoraals overhandigden namens de stichting borstbeeldjes aan burgemees ter Brommet voor de anonieme sponsors en de gemeente Egmond. Een derde exemplaar werd door de burgemeester aan zijn Zottegemse collega cadeau gedaan. Als ceremoniemeester fungeerde die avond - nota bene op zijn ver jaardag - Gerard Belleman (Azn). Daarna deden de tweehonderd genodigden zich tegoed aan een door de gemeente en ondernemers aangeboden buffet. Om half acht deed Nederlands kleinste fanfare, De Simpele Zielen een mu zikale inval in de grote zaal van het dorpshuis. Het begin van het onthul lingsspektakel onder regie van kunstenaar Hans Belleman. De representant van het Egmondse Lamoraalbeeld, Ghislain Diependaele, kreeg een 'kogel' overhandigd. Zijn collega's Karei Busschop en Edgar Walraevens, die de twee Zottegemse Lamoraals vertegenwoordigen, kregen fakkels in handen. De stoet trok door de dorpsstraatjes richting Slotweg. Na tweehonderd meter stuitte de optocht op een uitgelicht, groot houten ka non. De Egmondse Lamoraal stopte de kogel in het kanon. Hij stelde zich met een fakkel direct achter de drie muzikanten van De Simpele Zielen op. De twee andere Lamoraals duwden vervolgens het kanon richting Slotweg. Daar werd een (elektronisch) kanonschot afgevuurd. De kogel sloeg enige sekonden later in aan de achterzijde van het voormalige Slot. Dat was de eerste klap van een daverend vuurwerk, dat langzaam over de fundamenten voorwaarts kwam richting het talrijke publiek op de Slotweg. Intussen was de ambassadeur op een podium geklommen. Hij werd in het licht gezet. Zijn klap met een grote, houten hamer op een vergroot formaat lucifer ging gepaard met een enorme knal. Het zwarte doek gleed van Lamo raal en het beeld was onthuld. Leden van de Zottegemse studentenvereniging Moeder Egmont zongen een lied en de drie Lamoraals maakten een eerbie dige buiging. Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 21

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 23