voor situering in de Slotgracht toestemming van de Rijksdienst nodig was. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek achtte voorafgaande archeologische rapportage noodzakelijk. Houten model Bij de commissie bestond de vrees dat het beeld in de open ruimte van de Slotgracht zou 'wegvallen'. Stichting-voorzitter Gert Belleman zou na de vergadering met behulp van een op ware grootte uitgezaagd houten model van het beeld van de graaf aantonen, dat daar geen sprake van was. Voor een 'tijdelijke' plek voelde de Stichting Standbeeld niets. De stichting bleef vooralsnog vasthouden aan de plek in de Slotgracht. Medio april kwam een afgevaardigde van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg persoonlijk poolshoogte nemen. Hij was tegen situering in de Slotgracht en beschouwde het Hanswijk de aangewezen plek... Reden voor de stichting om vooralsnog terug te grijpen op het aloude Hans- wijkplan. De tijd begon namelijk te dringen. De omwonenden verklaarden zich op een persoon na akkoord met het beeld voor hun huis. De datum van de onthulling was op 11 oktober bepaald. In maart 1997 ging de redactie van het toentertijd bekende televisie-program ma Van Gewest tot Gewest in op het voorstel het hele project (het gieten van het nieuwe beeld, het vertrek uit Zottegem, de plaatsing op de sokkel in de Slotgracht en de feestelijkheden bij de onthulling) te volgen. Op 24 maart vervaardigde bronsgieter De Groeve op de Markt in Zottegem de mal rond het beeld. De voorbereidingen voor het onthullingsfeest waren intussen in volle gang. Good old Cok Braak was bereid een kermis op het Hanswijk te organiseren en een groot vuurwerk te regelen. Omwonenden op het Hanswijk ondertekenden bereidwillig een verklaring dat ze akkoord gingen met de kermis voor hun deur. De presentatiemap met het programma werd op 24 april in het gemeentehuis Zwartendijk te Egmond aan Zee gepresenteerd. Inclusief de montagefoto met het Lamoraalbeeld in de Slotgracht op de achterzijde van de map! Het feest programma omvatte een hele reeks van activiteiten: het uitbrengen van een gedenkpenning met vignet en onthullingsdatum 11 oktober 1997, verkoop van speldjes (later vervangen door stickers) en likeurglaasjes met vignet, verkoop van bronzen borstbeeldjes, een kleurplaatwedstrijd voor de jeugd, het timmerdorp van Jeugdbelangen in het teken van Lamoraals kasteel, een 14 Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 16