Het hele project kwam in een stroomversnelling. De reeds ontvangen en nog binnenkomende sponsorbijdragen konden benut worden voor de sokkel en de plaquette (met daarop de tekst: Lamoraal van Egmont 1522-1568; Be dijker van de Egmondermeer). Het resterende geld kon aangewend worden voor feestelijke activiteiten rond de onthulling. Armando Jongejan, Cor Oor- thuijsen en Frits van Eek waren als audiovisuele werkgroep van de Stichting Historisch Egmond bereid het hele proces te documenteren in de vorm van foto- en videoreportages. Bronsgieterij Dirk de Groeve uit Hansbeke bij Gent werd een offerte ge vraagd. Aardig detail daarbij was dat de bronsgieter vroeger in Zottegem op school had gezeten. Hij kwam op een maximum bedrag van fl. 47.315. De gemeente Zottegem werd officieel om toestemming gevraagd een kopie te mogen maken. De linker-handschoen bij het beeld op de Markt in Zottegem was verdwenen. Daarom moest voor een kopie daarvan het exemplaar bij het gietijzeren beeld bij het kasteel gebruikt worden. Door er direct twee te laten gieten, kon ook het beeld op De Markt weer gecompleteerd worden. Een leuk geschenk aan Zottegem! Daar leefde het project volop, getuige ook de drie Lamoraals die op het plaat selijke carnavalsfeest acte de présence gaven. Ze zouden later eveneens bij het vertrek uit België en het onthullingsfeest in Egmond van de partij zijn. De Belgen bekeken het project ook van de humoristische kant: een cartoon toonde een lange rij bezoekers voor een winkel met een uitverkoop van Eg- mont-beelden. Intussen ontmoette situering van het beeld in de Slotgracht tegenstand van de gemeentelijke Monumenten Advies Commissie. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg had bezwaren. Het negentiende eeuwse beeld zou een wezensvreemd element bij de middeleeuwse fundamenten zijn. Er werd in de monumentencommissie in gedachten wat met Lamoraal door de dorps kern geschoven. Zo kwamen diverse alternatieven ter sprake: het grafelijk deel van het voormalige stamslot en verschillende locaties aan de Slotweg; aan het begin van de oprit naar de Slotkapel, voor het Overslot of voor de voormalige lagere school (nu het informatiecentrum van de Stichting Histo risch Egmond). Ook zou Lamoraal in afwachting van de ontwikkelingsvisie voor de dorpskern tijdelijk op een grasveldje naast het fietspad naar de wijk Slot II geplaatst kunnen worden. De commissie maakte tevens kenbaar dat Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 13

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 15