nabij Brussel werd na de onthoofding van de graaf bewoond door zijn ge malin Sabina van Beieren en de kinderen van het echtpaar. Stadshistoricus Danny Lamarque verzorgde in Zottegem een rondleiding langs de grafkelder van Lamoraal en echtgenote, het Egmontkasteel en de archeologische opgra vingen in de tuin naast het kasteel. Op 7 december 1996 luisterde de Kleine Kapel van muziekvereniging Lamo raal van Egmont het eindejaarsconcert op van de Zottegemse Harmonie De Vrije Kunstkring. De stichting brak zich intussen nog steeds het hoofd over een gelijkwaar dige tegenprestatie voor Zottegem. Zou een beeld van Lamoraals echtgenote Sabina van Beieren niet een goed idee zijn? Lamoraal en zijn echtgenote liggen in Zottegem begraven. Ze zouden dan ook in standbeeld-vorm weer bij elkaar gebracht worden. Bij vervaardiging van twee identieke Sabina's zou zelfs zowel Egmond als Zottegem het echtpaar verenigen. Kunstenares Romée Kanis uit Nieuwe Niedorp die in Waarland al eens een aansprekend beeldje van de dochter van Lamoraal had gemaakt, reageerde enthousiast. Twee bestuursleden opperden ook nog het snode plan bij wijze van ludieke actie het gietijzeren exemplaar onder het mom van een onderhoudsbeurt te kapen. Zoiets zou in ieder geval de nodige publiciteit oogsten. Niet het hele bestuur was echter voor dit plan te porren. In Zottegem werd inmiddels gewezen op de historische waarde van zowel het bronzen als het (tot dan toe enigszins in de vergetelheid geraakte) gietijzeren beeld. Bovendien bestond de indruk, dat de Hollanders met het weghalen van een van de beelden weer eens voor een dubbeltje op de eerste rij wilden zitten. De kunstenaars Cees Bolten en Hans Belleman van Artwerken uit Amster dam, - beiden hadden al veel grotere kunstmanifestaties op hun naam - ad viseerden de stichting vol voor het kopieplan te gaan. Een beeld uit België weghalen riep nu eenmaal weerstanden op. En het plan voor een replica was ook publicitair aantrekkelijk en duidelijk. Wel gaven de twee adviseurs de stichting de waarschuwing mee zich niet aan het omvangrijke project te ver tillen. Toen de gemeente Egmond aan Zottegem in augustus te kennen gaf dat ze geen verzoek tot overplaatsing van een van de Belgische beelden zou doen, was de Stichting Standbeeld zelf ook al zo ver. Geestgronden, 17 (2010), nr. 1/2 11

Geestgronden - Egmonden | 2010 | | pagina 13