op zijn eenzame post steeds meer een schakel tussen de zeeman en het land. Dan staat hij op de uitkijk en krijgt te maken met de seinen van stakelvuur en rook, van vlaggen, vuurpijlen, seinlamp en seinsleutel. Totdat de moderne techniek veel van die vaardigheden overbodig maakt. Maar torenwachters zien zoveel meer: kleine scheepjes, olievervuilers, smokkelaars, duinbranden, jutters, stropers en dieven in de nacht. En toch is het allemaal historie en zijn onze torenwachters al bijna vergeten. Afb. 2 Op een prent van Egmond uit 1615 zien wij een vuurboet en een vuurkorf die omhoog gehesen wordt aan een paal. Later zien de vuurboeten er uit als torentjes ('Loterijprent' gravure C. Visseher, Regionaal Archief Alkmaar) Vuurstokers Bij de zeer zware storm van 25 januari 1990 onthult de zee een stukje oude geschiedenis. Iets benoorden de vuurtoren zijn in de afgeslagen duinwand de hout- en steenkoolresten te zien van het vuur dat eeuwen lang bij donker op Bakenduin(wellicht ook 'Vureboetsduin') werd aangestoken voor oriëntatie op zee. De vissers, die met toestemming van de abdij omstreeks het jaar 977 de eerste vissershuisjes bouwen bij de zee, weten zich op deze winderige, zanderige plek in leven te houden. Ze bouwen hun bootjes met platte bodems gaandeweg wat groter en gaan verder de zee op. Langs de hele kust en ook bij Egmond stoken de thuisblijvers, als het nodig is, vissersvuren op hoge duinen. De vuurstoker vergaart zijn hout op het strand en versleept het naar het duin. Hij bouwt bij de stookplaats een vuyrboet, een schuurtje om het gedroogde hout op te slaan dat zich later ontwikkelt tot een torentje waarin wordt gestookt. Zo dient het wrakhout van de vele schepen die bij Egmond vergaan, om de eigen vissers in het donker de weg naar huis te wijzen. Wat 94 Geestgronden, 16 (2009), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 4