Dan besluit minister Smit-Kroes dat de post Egmond definitief wordt opgeheven. Alleen de Jong mag aanblijven als beheerder, maar niet meer als kustwacht. Als hij bij een gesprek met de bazen in IJmuiden hoort dat zij het risico van verlies aan mensenlevens ijskoud incalculeren, wordt hij erg kwaad. Daarvoor wenst hij geen verantwoording te nemen. Kort voor zijn eervol ontslag per I maart 1984, krijgt hij een Koninklijke Onderscheiding. De zilveren legpenning van het reddingwezen heeft hij al langer. In de zomer van 1984 is de Jong nog wel betrokken bij de viering van 150 jaar van Speyk. Ook blijft hij op verzoek vervanger van zijn schoonzoon Bert de Boer die is aangesteld als 'objectbeheerder\ De logboeken en andere administratie weigert hij bij de bazen in te leveren voor vernietiging. Vanaf 1990 is de Jan van Speyk geheel onbemand. Na dertig jaar betrokkenheid bij de vuurtoren van Egmond, is Jaap de Jong definitief uitgeschakeld. Maar hij is er van overtuigd dat hij voor Egmond een vuurtoren heeft achtergelaten om trots op te zijn. Vuurtorenmuseum Behalve het gemis van een vuurtorenwachter die ook de omgeving in de gaten zou kunnen houden, (denk eens aan duinbranden) is Egmond nog iets moois misgelopen. Na zijn vroegtijdige pensioen lijkt het Jaap de Jong prachtig om in het oude leegstaande vissershuisje aan de Smidstraat te gaan wonen en daar een klein vuurtorenmuseum in te richten. Een mooie combinatie met rondleidingen op de toren. Maar het loopt anders, want hij krijgt op het cruciale moment geen medewerking. Gelukkig heeft hij die spullen toch maar niet in de brand gestoken zoals hij dat tegen de Burgemeester heeft gezegd. De telegraaf, de kist met oude administratie, een koperen pomp, oliekannen, lampen, de puntige stok waarmee de loodsen zich verdedigden als ze terugliepen van Den Helder, logboeken, seinboeken en nog meer attributen van de vuurtoren en het loodswezen. Ze staan allemaal bij hem thuis op zolder, want ze zijn hem veel te dierbaar.ü Geestgronden, 16 (2009), nr. 4 133

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 43