Stormwaarschuwing De Jong is hoofd van de kustwacht in het district tussen Wijk aan Zee en Callantsoog. Hij rapporteert alles wat er gebeurt aan het loodswezen en heeft ook te maken met de marine, het reddingwezen, douane, strandvonderij, Rijkswaterstaat, gemeente, duinbeheerders en zelfs het KNMI voor de stormwaarschuwingsdienst. Regelmatig informeert vliegveld de Kooy in Den Helder naar de weersgesteldheid. De Jong kijkt dan naar de lucht - een windmeter heeft hij niet en als hij zegt dat het er goed uitziet, dan stijgt het vliegtuig op. Zo simpel gaat dat nog beginjaren zestig. Bij stormschade wordt zijn hulp wel eens ingeroepen. Als hij - met behulp van het logboek - aangeeft hoe hard het op die bewuste datum heeft gestormd, dan keert de verzekering zonder mankeren de schade uit. Vuurpijlen Beginjaren 60 hebben de kleinere strandreddingboten, ook die van Egmond, alleen radiocontact met Scheveningen radio. Er varen nog schepen zonder radioverbinding. Daarmee houdt de Jong rekening, zo blijkt uit een verslag van 27 oktober 1961 als de kustwacht om 01.29 uur rode lichtkogels ziet op drie mijl uit de wal en even later een schip waarneemt. Scheveningen radio heeft geen contact. De torenwachter probeert met de morselamp verbinding te maken, maar krijgt geen teken. De Egmondse reddingboot Ubbo, de Neeltje Jacoba van IJmuiden en de loodsboot Aldebaran zijn dan al uit. Uiteindelijk ziet de Jong een kotter zonder licht op de pieren van IJmuiden afgaan en hij waarschuwt de kustwacht daar. Om 05.15 uur meldt de directeur van de KNZHRM (reddingmaatschappij) aan de Jong dat de bemanning van de Katwijk 128 de lichtkogels zonder noodzaak had afgeschoten en hij vraagt de torenwachter om de Ubbo d.m.v. lichtkogels terug te roepen. De Jong schiet een witte lichtkogel af, die nu betekent: 'toon uw positie'. Op de Ubbo knippert iemand met de seinlamp. Dan schiet de torenwachter een rode lichtkogel af en de Ubbo weet dat ze terug kan keren. Zo is er in die jaren zestig regelmatig wat loos en de samenwerking met de reddingmaatschappij is uitstekend. Logger Voorwaarts Op 14 november 1962 zit de Jong zelf op de toren als hij om 22.30 uur 2 rode vuurpijlen ziet op ongeveer 3 mijl in de Zuid, in de peiling op 190". Hij belt kort met schipper Cor van Pel en met Spit van de plaatselijke commissie en hij schiet een witte lichtkogel af vanaf het duin, ten teken dat het noodsein is gezien. Intussen roept de schipper zijn mannen naar het boothuis, dan 126 Geestgronden, 16 (2009), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 36