VAN DE REDACTIE De vuurtoren Jan van Speyk bestaat dit jaar 175 jaar. Gedurende lange tijd was dit monument een gezichtsbepalend deel van Egmond aan Zee. Niet alleen voor de mensen uit het dorp, maar vooral voor de schepen op zee. Vele strandingen moeten zijn voorkomen door het licht dat onze toren uitzond. Ondanks dat de toren zo'n vertrouwd beeld vormt in onze omgeving zullen velen niet veel van de vuurtoren weten. Zelfs het lichtschema, dat nog steeds bij duisternis te zien is, zal bij velen onbekend zijn (5 seconden aan, 5 seconden uit). Ook in de literatuur bestaat daar misverstand over. Er wordt soms gesproken over een draaiend licht en dat heeft onze vuurtoren nooit gehad. Carla Kager is in de geschiedenis van de vuurtoren gedoken en heeft veel wetenswaardigheden boven water gehaald, niet alleen over de Jan van Speyk, maar ook over de vuurboeten die voorafgingen aan de vuurtorens die onze kust 'bewaakten'. Zij geeft in twee verhalen de geschiedenis van onze 175- jarige toren en vooral ook van de mensen die het werk moesten doen, onze vuurtorenwachters. Het is altijd de gewoonte geweest om in de laatste uitgave van het jaar een index met trefwoorden af te drukken. Wij hebben echter besloten deze index, met ingang van dit jaar, niet meer in het boekje op te nemen, maar alleen op de website van onze stichting te plaatsen. Het is u wellicht opgevallen dat de voorpagina voor het eerst in kleur is. Wij vonden het glas-in-loodraam in kleur beter uitkomen dan in zwart-wit. De extra kosten hiervan worden vergoed door Drukkerij Belleman te Egmond aan den Hoef. We zijn ervan overtuigd dat u veel leesplezier zult hebben aan deze uitgave en dat u na lezing van de artikelen met iets andere ogen naar onze vuurtoren zult kijken. Wij wensen u fijne feestdagen en een gezond 2010.0 92 Geestgronden, 16 (2009), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 2