Ieder moet zijn eigen mastje over boord zeilen"Met andere woorden: Je moet anderen niet met je moeilijkheden opschepen. Zijn werkzame leven weet hij voortdurend zelfde gewenste koers te geven, maar aan het eind van zijn carrière als vuurtorenwachter, zijn het anderen die bepalen dat de zeilen voorgoed gestreken moeten worden. Zeeman van huis uit Jacob Gribbert de Jong (Hollum, 1928) komt uit een familie van ervaren zeelieden. Hij is vernoemd naar zijn opa, een ras-Amelander en visserman die op haringloggers heeft gevaren. Op-en-top zeeman en altijd kalm, net als Sytze de Jong, de vader van Jaap. Als hij nog amper kan lopen, mag Japie al mee in een draagmand en dan kruipt hij aan een touw over het dek van vaders sloep. Als kind mag hij mee te vissen en 's zomers met badgasten varen naar Terschelling. Zeilendwant vader zei altijd:"Ik heb de wind voor niks" Mijn vader kende het wad op zijn duimpje en hoe hoger de zee liep, des te rustiger hij werd. Tussen Terschelling en Ameland kan 'n verschrikkelijke zee lopenOnze sloep werd door een golf gepakt en op zijn kant gegooid. Vader wist nog net zijn voet tegen een kinderwagen te zetten en de vrouw die daarbij hoorde riep angstig:"Schipper, verdrinken we nu?" En terwijl we daar door de stroom werden meegesleurd, met de mast en de zeilen plat op het water, wist vader nog heel rustig te zeggen: "Welnee, dan moet er nog veel meer gebeuren"Pas drie honderd meter verderop kwam het schip weer rechtop en die vrouw besefte helemaal niet dat het kantje boord was geweest". Vader Sytze de Jong is al jong roeier en later schipper op de reddingboot van Ameland. Hij stopt er pas mee als hij zeventig is en met zijn been onder een wagen komt. Een afbeelding van Sytze de Jong 1900 - 1980) is in glas gekerfd in het Reddingsmuseum te Den Helder. Een eerbetoon aan een schipper die bij leven al een legende was. Lichtmatroos Als Jaap elf jaar is, begint de oorlog. Hij herinnert zich die als een tijd vol avontuur omdat zijn vader erg nuchter is. Ze blijven gewoon juttenen de Duitsers knijpen vaak een oogje toe. Als vader en zoon bezig zijn fuiken op het wad te zetten, barst er vlakbij een luchtgevecht los en de kogels vliegen ze haast om de oren. "Zet die mand maar op je kop zegt vader dan laconiek. Zo gaan die spannende jaren voorbij. Na D-day spoelen er veel lijken aan. Met hun blote handen leggen de Amelanders de dode soldaten op een platte wagen. Vader en zoon de Jong helpen mee "want je kan ze nou eenmaal niet laten liggen", zegt vader. Met vijftien jaar ben je dan wel vroeg volwassen. 4 Geestgronden, 16 (2009), nr. 4 119

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 29