ook geen marifoon. Hij vertelt dit regelmatig aan journalisten en ziet intussen dat het einde nabij is. In de zomer van 1989 biedt het Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM), de vuurtoren in een advertentie te huur aan, dit tot verontwaardiging van veel Egmonders. De belangstelling valt tegen en station Egmond van de reddingmaatschappij (KNRM) heeft sindsdien het beheer over de rondleidingen. Vanaf 1990 is de toren definitief onbemand. Bert de Boer is nu stuurman op een betonningsvaartuig en schipper van de reddingboot van Lauwersoog. Van de Nederlandse vuurtorens zijn er nog maar enkele bemand. Sinds de viering van het 175-jarig bestaan, in de zomer van 2009, is de zo geliefde van Speyktoren 's avonds en 's nachts aangelicht. En natuurlijk schijnt het torenlicht over zee en land: vijf seconden aan en vijf seconden uit.O Met dank aan: Jaap de Jong, Jasper Zwaan, Bert de Boer. Tjip Vonk, Jansje Dekker-Heilig, Joke Schmidt-Dekker, Pietje Konijn-Dekker, Karyna van Loenen-Prins, Cees Kager, Arie Zwaan, Bert de Boer, Kees Bakkumt, Anne Basjes, Piet van Pel, fam.Gravemaker, Stijn Zwart-Schrier, Frans Wijker, Luc Lassche, Arie Zwaan, Ab Zwaan, pastoor T.J. Horstman, Museum van Egmond. Regionaal archief Alkmaar. Bronnen Romke van der Veen, Vuurtorens, over vierboeten, lichtwachters en markante bouwwerken, uitg. De Boer Maritiem 1981 Gijsbert Boomkamp, Tegenwoordige Toestand van Egmond aan Zee, 1741 Dom A. Beekman, Egmonds heden en verleden, uitg. Adelbertus Priorij 1938 Mr.J. Belonje, artikel in De Speelwagen, 5e jaargang 1950 Toos Blom, Het lijkt zo lang. Herinneringen aan het Egmond aan Zee van rond 1900, uitg. Pirola Schoorl 1986 Gerard Belleman e.a, herdenkingsbrochure 150 jaar van Speyk Gootje Bronner, brochure 175 jaar van Speyk Jacob Stam, diverse historische uitgaven en verzamelde badbodes Rob Gomes, Paraiba Brazilië, Genealogische databank Tijdschrift De Spiegel, artikel 'Egmond aan Zee, land van de vrije Kennemers' (1952?) Carla Kager, Schuttevaer 15 juli 1989 'Nieuwepolitieke steun voor vuurtorenwachters' Eli Vlessing, Kustvolk, uitg. Pirola Schoorl 1986 Geestgronden, 16 (2009), nr. 4 113

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 23