wmmm t Afb. 12 Antoon Zwart in het wachthuis van de toren met de peilschaal waarmee de positie van een schip kan worden gepeild (collectie Jaap de Jong) Bert de Boer (vuurtorenwachter/beheerder 1978 - 1990) Bert de Boer (1961is geboren op Ameland en opgegroeid met de zee. Bert maakt de LTS af en wordt als zeventienjarige aangenomen als lichtwachter en opgeleid door de Jong. Tijdens een van zijn wachten ziet hij het rode toplicht van een jacht gevaarlijk dichtbij de kant komen. Hij seint de letter U: 'U vaart een gevaarlijke koers' maar dat helpt niet. Hij schakelt de reddingboot in en in afwachting daarvan een naburige viskotter, die weet vast te maken aan het stuurloze scheepje. Als ook de kotter dreigt te stranden, komt de Ubbo net op tijd om het jacht over te nemen. Een prachtige actie waarmee het nut van de torenwachter weer eens is bewezen. Maar het helpt niet, want de Kustwacht bij Egmond moet weg en de Boer mag voorlopig blijven als 'objectbeheerder'. Hij krijgt vaste werktijden overdag met, zoals dat heet: 'beperkt zicht'. Hij komt ook in actie op de toren als de reddingboot uitgaat. Bert is in die jaren een warm pleitbezorger voor de kustwacht op de toren en ongerust over het beleid van het ministerie dat wel miljoenen investeert in apparatuur, maar het personeel 'torentje voor torentje' wegbezuinigt. Immers, op de radar zijn geen vuurpijlen te zien, geen polyester scheepjes of surfers en die hebben 112 Geestgronden, 16 (2009), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 22