De gemoedelijke Gerrit is een illuster figuur. Hij is ook schoenmaker en postbesteller, voorzitter van de middenstandsvereniging en altijd goed voor een mooi verhaal. Op een dag zitten de mannen de hele dag samen in het wachthuisje omdat ereen grote oefening is met o.a. het Korps Luchtwachtdienst op de post in duin. (zie Geestgronden aug. 2006). Ze moeten uitkijken naar vijandelijke activiteiten en die melden. Als ze dan na uren turen bij IJmuiden een straaljager zien aankomen, wordt natuurlijk direct getelefoneerd. Maar de draaischijf is zo traag, dat Gerrit de straaljager meldt met: "Ik denk dattie nou cd bij Terschelling zit". Hebben ze zo hun best gedaan en nu is de 'vijand' het land al weer uit. Gerrit blijft in dienst tot 1965. Hij overlijdt veel te jong op 59 jarige leeftijd, twee jaar na de viering van 1000 jaar Egmond waarin hij als voorzitter van het feestcomité een groot aandeel heeft gehad. Jaap de Jong (vuurtorenwachter/hoofd kustwacht 1960 - 1984) In 1960 begint met Jaap de Jong een nieuw tijdperk voor de kustwacht. (Zie het aparte artikel in deze uitgave). Hij trekt de touwtjes wat strakker aan en benadrukt het belang van het werk van de kustwacht. Er verandert nogal wat in de personeelsbezetting en in 1967 ook aan de toren zelf, als er op voorstel van de Jong een wachthuis op de toren wordt gebouwd. Hij neemt nieuwe mensen aan zoals Piet Bakkum, Leen Gouda en Jasper Zwaan. Hij leidt o.a. de nog jonge Cor Zwart op voor zijn taak als kustwacht. Dat is dan nog maar een verlegen jochie, maar soms krijgt hij les tot diep in de nacht en hij leert snel. Later zijn ze bij de kustwacht in IJmuiden heel tevreden met zijn in Egmond geleerde kennis. Omdat er in de jaren 70 geen personeel mag worden aangenomen, zijn er ook een aantal tijdelijke hulp-lichtwachters. Van hen is Leen de Jong het meeste in touw. Johan Frederik Dekker (vaste hulplichtwachter tot 1970) Johan Dekker 1923 - 1988) stamt af van de eigenaars van Hotel Welgelegen. Hij is altijd trots geweest op het beroep van vuurtorenwachter, een vertrouwensfunctie. Het is volgens zijn vrouw en dochter kantje boord dat Johan is aangenomen. Bij het loodswezen hebben ze namelijk gehoord dat hij een keer een Volkskrant heeft gekocht en die is eigenlijk te rood. Johan is ongeveer twintig jaar vaste hulplichtwachter en doet zijn diensten naast zijn gewone werk als opperman bij het metselbedrijf van zijn neven Cor, Gerrit en Piet de Graaff. Specie maken met de schop en met de kuip op de schouder een laddertje op. Zoals bij alle hulptorenwachters, komt het voor dat hij na een dag van zware arbeid 's avonds of 's nachts in het wachthuisje zit, om de volgende morgen weer aan het werk te gaan. Evengoed zijn er nog Geestgronden, 16 (2009), nr. 4 107

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 17