Eerste Egmondsche Zeevischhandel Dagelijks lste kwaliteit versche Visch verkrijgbaar OOK AAN HUIS TE BEZORGEN P* BROEK, Ankerstraat 14 Conduite-boekje Omdat de visserij in de winter niet veel opleverde ging Pieter Broek voor enkele weken per jaar in dienst van de Koninklijke Nederlandse Marine. Volgens zijn Conduite-boekje werd hij op 26 januari 1898 te Willemsoord (marinekamp te Den Helder) bij de marine aangenomen als matroos 2e klas voorden tijd van zes jaren In dit zelfde Conduite-boekje staat niet alleen dat zijn geloofsbelijdenis Oud-Katholiek was, maar ook zijn signalement. Hij was 1,795 m lang, zijn gezicht was ovaal, zijn voorhoofd, neus en mond waren gewoon, zijn ogen blauw en zijn kin rond. Zijn haar en wenkbrauwen waren donkerblond en een merkbaar teeken' was een lidteeken voorste lid linker wijsvinger' Van 26 januari 1898 tot 29 maart 1914 was Pieter Broek in Willemsoord gelegerd, waar hij in de eerste maanden van ieder jaar voor de duur van vier tot vijf weken vooroefening opkwam. In die periode werd hij, ruim vier jaar nadat hij in dienst was gekomen, op I augustus 1902 bevorderd tot matroos le klas. Ook werd hem, toen hij twaalf jaar in dienst was, de bronzen medaille toegekend. Al die tijd werd Pieter Broek voor oefeningen gedetacheerd aan boord van Hms. Atjeh. Op 29 maart 1914 kon hij na vier weken oefening weer naar huis. Maar niet voor lang, want op I augustus 1914 moest hij opkomen vanwege de mobilisatie als gevolg van het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. Eerst werd hij gedetacheerd op de stoomkanonneerboot Hms. Tyr, daarna werd hij overgeplaatst naar de stoomkanonneerboot Hms. Njord waarna hij werd overgeplaatst naar Hms. Loodsboot 6. Op 1 juli 1916 werd hij voorgedragen voor de toekenning van een c.v.g.g. certificaat van goed gedrag. Op 15 augustus 1917 werd hij nog één keer gedetacheerd op het fregat Hms. Bellona Op 16 december 1918, toen de Eerste Wereldoorlog was afgelopen, zei hij, na ruim twintig jaar te hebben gediend, de marine vaarwel. iXs. BELEEFD AANBEVELEND, •.■NT.' Afb. 31 Advertentie in de Egmondsche Bad-Bode van 1929 84 Geestgronden, 16 (2009), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 48