Pieter Broek (of Pieter van Koen), was een man wiens leven nauw met de zee en met Egmond aan Zee was verbonden. Hij was strandjutter, schelpenvisser, visser en schipper op een logger, in dienst van de marine en ook nog vishandelaar. Aanleiding om dit artikel te schrijven was het door zijn achterkleinzoon Ab Visser verzamelde materiaal over het leven van zijn overgrootvader. Met behulp van dit materiaal, enkele gesprekken met Ab Visser en enig archiefonderzoek is dit artikel tot stand gekomen. Rita Bijl Aarnout Leijnse PIETER BROEK, EEN MAN MET "ZOUT WATER IN HET BLOED" Reeds op 15-jarige leeftijd deed Pieter Broek van zich spreken. Na een zware storm liep hij op 12 oktober 1887 over het strand om te zien of er nog wat was aangespoeld. Aangekomen bij het gedeelte tussen strandpaal 31 en 32 bleek dat daar in de vroege morgen de Noorse brik 'Lofoden' was gestrand. Het schip, met aan boord kapitein O.M.Nilsen en zeven bemanningsleden, was gestrand op de tweede zandbank voor de kust. Omdat het eb was bleef het schip daarop hangen en omdat het een 'oud, rottig schip' was werd het spoedig tot wrak geslagen. De bemanning besloot met hun eigen vlet het schip in drie tochten te verlaten. De eerste tocht met twee man liep vast op de eerste zandbank (de binnenbank). Om aan het strand te komen moesten zij nog een diep zwin oversteken. Op het strand waren inmiddels vier personen aanwezig, te weten Albert Glas, Kos Glas en Pieter Broek, allen uit Egmond aan Zee en een man uit Sehoorl. Tot aan hun lippen in het water hebben deze vier personen de bemanning met hun vlet (die bovendien nog twee maal omsloeg) over het zwin op het strand geholpen en er voor gezorgd dat ook de rest van de bemanning werd gered. Werken in IJmuiden Naast het strandjutten en schelpenvissen verdiende Pieter Broek ook zijn brood als visser op een bomschuit. Een bomschuit was een schip met een platte bodem, die vanaf het strand in zee werd gerold. Later, na de aanleg van het Noordzeekanaal, werd de haven van IJmuiden gegraven. Omdat men van daaruit met dieper stekende vissersschepen kon gaan varen verhuisde of pendelde veel Egmonders naar IJmuiden. Ook Pieter Broek liep regelmatig over het strand naar IJmuiden om van daaruit als visser te werken op een zeillogger. Op zo'n zeillogger is hij zelfs zo rond 1905 nog schipper geworden. In deze periode woonde Pieter Broek in de Schoolstraat, in het huis wat tegenwoordig nummer 13 heeft. Geestgronden, 16 (2009), nr. 2/3 83

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 47