Op oude kaarten (van na 1300) vind je Rinnegom alleen nog maar terug als kruizing van wegen zonder veel bebouwing van betekenis. Nu vind je alleen nog een paar bordjes langs de weg die de naam Rinnegom in leven houden. Rinnegom vanaf ong. 1000 tot 1250 Hoewel Rinnegom al bestond voor de stichting van het mannenklooster in Egmond-Binnen in 966 is de geschiedenis van Rinnegom nauw verweven met die van het klooster. In dit artikel zullen we dan ook aan de hand van het boek De abdij van Egmond van aanvang tot 1573 van J. Hof een beeld proberen te geven van Rinnegom in het begin van de middeleeuwen. Rond het jaar 1000 was het niet algemeen om transacties vast te leggen in oorkonden of contracten. Vaak werd er slechts een aantekening gemaakt op een leeg stuk van bijvoorbeeld een evangelieboek. De eerste verwijzing van het bestaan van Rinnegom vinden we in een evangelieboek (niet het Evangeliarum van Egmond). In deze aantekening schenkt Graaf Dirk II bij de bouw van het nieuwe stenen mannenklooster in 966 een aanzienlijk grondgebied van 90 hoeven (hoeve is een middeleeuwse oppervlaktemaat) aan de abdij. De desbetreffende aantekening luidt: Acht hoeven in de villa Rinnegom, twee hoeven rondom het klooster zelf en in de villa Arem tien en een halve hoeve en nog eens negen hoeven. In de elfde en twaalfde eeuw draagt de Egmondse samenleving blijkens de toenmaals bestaande rechts- en dienstverhoudingen nog het karakter van een villagemeenschap (zie toelichting in het kader aan het eind van dit artikel). Het is niet helemaal duidelijk welke stukken land de gift precies omvatten, maar het is vrij zeker dat de graaf hier één of twee villa's nl. Rinnegom en Arem of delen hiervan geschonken heeft. Zeker is dat hieronder de oude erfpachtlanden vielen, die in drie groepen aangeduid worden als: 'die hure in Egmonde, die hure in Rinninghem en die Stuutmade'In het Liher sancti Adalberti en ook in een valse oorkonde uit 1083 worden deze schenkingen nog eens samengevat als 'het land tussen Wimmenum en Arem' Arem dekte in die tijd het huidige Noord-Bakkum en Egmond-Binnen vanaf de Zanddijk tot de beek Galenvoort. Rinnegom grensde aan Arem en dekte toen niet alleen het huidige Rinnegom maar ook Egmond aan den Hoef tot aan de Tiggellaan en liep tot aan een zuidgrens die de Galenvoort genoemd werd, bij de tegenwoordige boerderij Waterrijk. 4 Geestgronden. 16 (2009), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 6