j I I I Afb. 20 Gezicht op de Bleek waar ooit het buiten "Tijtverdrijffwas gelegen. De bleekerij zelf lag rechts buiten het beeld van deze ansichtkaart (collectie R. Leijen) het laatste jaar der 18pe eeuw zag hier den wortelstrijd tusschen de Anglo- Russen en de Gallo-Bataven en daarmede den ondergang van Egmonds bloei. De buitens werden geschonden en verlaten. Vredensteijn stond nog tot 1821 toen werd ook dit laatste overblijfsel van voormalige grootheid gesloopt. 't Is Zondag en de bevolking van Egmond-binnen gaat kerkwaarts. De Protestanten zijn reeds voorgegaan. Het kerkje hier is heden gesloten: te Egmond op den Hoef is er dienst. Die wij op dit uur zien, zijn Roomsch- Catholieken, wier kerk te Rinnegom tusschen de drie Egmonden staat. Wij zien de boeren en boerinnen niet in vol ornaat, maar in klein tenue. De mannen dragen de gewone boerendragt: hooge hoeden van voorwereldlijk model of platte petten, lange jassen of korte buizen, naar waardigheid of leeftijd. De vrouwen zijn gekleed in jak en rok, de bejaarden in 't zwart, de jongeren in allerlei kleuren. Daar 't geen feestdag of gastdag is, daar 't geen kermis of bruiloft geldt, wordt heden het gouden oorijzer met den voornaald van goud of juweel niet gevorderd. Het hoofd is bij allen bedekt met een witten, ronden kap, die zeer strak om het hoofd is gespannenSierlijk staat dit hoofdbekleedsel niet, maar het draagt dan ook geen weidscher naam, dan dien van 'hul' of 'mop'. Toch komen er frissche gezigtjes uit voor den dag, en dat zij den 32 Geestgronden, 16 (2009), nr. 1 m

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 34