vervoerd. De huidige Rinnegommerlaan loopt vanaf de Herenweg in het westen tot (bijna) aan de Egmondervaart in het oosten. Het laatste huis aan de Rinnegommerlaan is de boerderij de Sammerhoeve van de familie Lighthart (zie Geestgronden jaargang II, nr. 1, april 2004) Inmiddels is de aloude Rinnegommerlaan al weer vele jaren doorsneden door de Heiiooër Zeeweg. Rinnegommerpad (of Voetpad) (verdwenen zie kaart 2.5) Dit voetpad liep van de huidige Tijdverdrijfslaan in het noorden met een bocht naar het zuidoosten om ter hoogte van de huidige manage Groot op de Herenweg aan te sluiten. Gezien de ligging van dit pad, zou dit voetpad nog gebruikt kunnen zijn door de kerkgangers (kluftlopers) die vanuit Egmond aan Zee door de duinen naar de kerk in Rinnegom liepen. Tijdverdrijfslaan (bestaand) De Tijdverdrijfslaan loopt van de Heiiooër Zeeweg (voor de aanleg van de randweg lopend van de Herenweg) in het oosten naar de Van Oldenborghweg in het westen. Eerder werd deze verbindingsweg naar het duin de Luyties Laen, Luytjeslaan of Luitjeslaan genoemd. Werd deze oude naam waarschijnlijk afgeleid van een persoonsnaam, de huidige Tijdverdrijfslaan ontleent haar naam aan het buitenverblijf van de Amsterdamse burgemeester Nicolaas Witsen (1641 - 1717), zoon van Cornelis Jan Witsen (1605 - 1669). Het huis Tijtverdrijfifwerd ergens tussen 1615 en 1639 door dominee Johannes Picardus gebouwd en in 1650 voor de helft door Cornelis Witsen gekocht. In 1655 verwierf Cornelis Witsen ook de andere helft en na zijn overlijden kwam het geheel met bijbehorende landerijen in het bezit van zijn zoon Nicolaas Witsen. Deze Nicolaas Witsen ligt begraven in de Slotkapel te Egmond aan den Hoef. Overigens werd in het jaar 1654 voor de admiraliteit van Amsterdam het oorlogsschip Tijdverdrijf gebouwd. Dit schip ontleende eveneens haar naam aan het buitenverblijf van Nicolaas Witsen in Egmond aan den Hoef. Aan het begin van zijn carriere was dit het schip van Michiel de Ruyter. Weg naar de Bleek (bestaand) De Weg naar de Bleek loopt van de Herenweg, in westelijke richting alwaar deze met een fraaie boog geleidelijk aansluit op de Van Oldenborghweg. In vroeger tijden werd de Weg naar de Bleek ook wel genoemd Rinnegommer Schilpwecht (zie Rinnegommerlaan). Daarnaast heeft deze verbindingsweg ook wel Lyweg naar (het) Duyn geheten. Thans verwijst de naam naar de linnenblekerij en bleekvelden welke aldaar aan de binnenduinrand waren gelegen. De blekerij, Tijtverdrijff geheten, bestond uit een blekerswoning, Geestgronden, 16 (2009), nr. 29

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 31