Aan de Herenweg te Rinnegom woonde in het jaar 1908 Hillegonda (Gonne) van Uildriks 1863 1921een in die tijd redelijk bekende schrijfster, lerares en vertaalster. Zij was in 1907 van haar man Rudolf Loman gescheiden en is vermoedelijk daarna in Rinnegom neergestreken. Zij liet zich met haar hond Tonnie diverse malen op de Herenweg fotograferen. Hogedijk (bestaand) Dit dijkdeel, gelegen tussen de Heilooër Zeeweg in het noorden en de Doelen (vroeger Weg naar het Oude Schulpstet), maakte deel uit van het stelsel van dijkjes en kades welke de aan de duinvoet ietwat hoger gelegen geestgronden, moesten beschermen tegen het water van de Egmondermeer. Het stelsel van dijkjes, zo ook de Hogedijk liep op ca. 750 - 1.000 meter oostelijk en evenwijdig aan de Herenweg. Voor de aanleg moeten we terug naar de middeleeuwen waarin de monniken van de abdij dit werk ter hand namen. Op een kaart uit 1680 van het Hoogheemraadschap der Uitwaterende Sluizen uit 1680 en 1745 wordt dit dijkdeel Den Ho(o)gen Dyck genoemd. Lyweg of gemene Notweg (verdwenen - zie kaart 2.6) De Lyweg of gemene Notweg was een pad voor gemeenschappelijk gebruik en leidde vanaf de Rimmegommerlaan in het noorden over korte afstand tussen enkele percelen door naar het zuidoosten. Het pad moet worden gezocht ongeveer daar waar nu de jeugdherberg Klein Rinnegom staat. Notweg (verdwenen - zie kaart 2.6) Een pad 'gaande van de Herenweg oostwaarts over de zuidzijde van de percelen B246, B247en B243, noordwaarts over B247en B244 en westwaarts over de noordzijde van B244, B245e weer naar Herenweg'Dit citaat uit het Historisch Kadaster van W.J. van den Berg is hier gebruikt om de lezer meer duidelijkheid te verschaffen bij het bestuderen van kaart 2.6. Het pad behoorde aanvankelijk tot de percelen waarover het liep maar blijkens de kadastrale legger uit 1832 op dat moment in eigendom van de gemeente Egmond-Binnen. Het pad omsluit het zogenaamde Radboutskerkhof, een terrein waarvan ooit werd geromantiseerd dat de Friese koning Radbout er begraven zou liggen. Een bewijs daarvoor is echter nooit gevonden. Rietwilswegje (verdwenen - zie kaart 2.6) Dit was een doodlopend landweggetje gelegen tussen de Herenweg, Rinne- gommerlaan en Hogedijk. Het liep naar enkele percelen met de naam Rietwil. Geestgronden, 16 (2009), nr. 1 27

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 29