STRAATNAMEN EN WONINGEN IN RINNEGOM Zoals valt te verwachten bij een buurtschap, zo kunnen we Rinnegom tegenwoordig toch wel noemen, is er geen sprake van buurten of wijken met een dito stratenplan. Toch heeft de mens een bepaalde behoefte om, hoe klein ook, wegen en paden te benoemen om zichzelf of anderen zodoende toch een zekere duidelijkheid te verschaffen of een richting aan te geven. Rinnegom telt op dit moment een vijftal officiële straatnamen. Daarnaast zijn er een aantal namen van minder belangrijke wegen en paden welke inmiddels (uit het officiële register) zijn verdwenen. Hieronder volgt een overzicht. Adriaan Reyerslaan(tje) (verdwenen - zie kaart 2.3) Dit pad liep vanaf de Herenweg in het westen en liep naar het huis van Ariaan Reyersz. Het moet een hofstede (boerderij) van een behoorlijke omvang zijn geweest daar Ariaan Reyersz. ook in bezit was van nogal wat landerijen te Rinnegom. Het huis moet voor het jaar 1729 zijn afgebroken omdat het daarna niet meer als zodanig in de transportakten van het bewuste perceel wordt genoemd. Het laantje wordt in transportakten echter met grote regelmaat als grens van het verkocht perceel genoemd zodat we mogen concluderen dat het laantje niet geheel onbetekenend was. Het laantje moet worden gezocht ongeveer daar waar nu de oprijlaan naar manage Groot ligt. Herenweg (bestaand) Deze noord-zuid lopende hoofdverbinding werd ook bij misvatting wel "Dorpstraat" genoemd. Een beschrijving van de naam Herenweg werd reeds gegeven in het artikel over de Wimmenumer straatnamen in Geestgronden jaargang 14, nr. 2/3, augustus 2007. Naar dat artikel zij hierbij verwezen. In oude kranten valt te lezen dat in de zomer van het jaar 1932 de Herenweg te Rinnegom werd verbreed, er een rijwielpad werd aangelegd en op donkere plaatsen een lantaarn werd geplaatst. Omdat Rinnegom niet als bebouwde kom werd aangemerkt, kon er geen snelheidsbeperking worden ingesteld. In de gemeenteraad werd dan ook diverse malen verzocht om op gevaarlijke punten, zoals bij de kerk, een waarschuwingsbord te plaatsen zo valt in diverse verslagen te lezen. Op donderdag 26 januari 1933 werd in Rinnegom, ter gelegenheid van de overdracht in eigendom en onderhoud van de Herenweg aan het Hoogheemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier, een kleine gedenksteen onthuld. Aan de ene zijde van deze steen stonden de namen Geestgronden, 16 (2009), nr. 1 21

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 23