resten van Adelbert en een stukje perkament met één van de oudste teksten van ons land bevatte, raakte in vergetelheid. In 1851 werden, bij de opheffing van de St. Bernarduskerk in Haarlem, de relieken teruggevonden en toegewezen aan de St. Josephkerk bij het Begijnhof. De reliekenschat berustte toen bij het bisdom Haarlem. Na 1889 werden de relieken van Sint Adelbert, op gezag van Mgr. Bottemanne, toegezonden aan de parochiekerk te Rinnegom. In 1950 was door tussenkomst van Mgr. J.P. Huibers al een deel van de inhoud afgestaan aan de St. Adelbertabdij. In 1983 werd onderzoek gedaan naar de alle nog bestaande relieken van Adelbert. Alle verzamelde relieken worden voortaan bewaard in de confessio (grafruimte) onder het altaar in de abdijkerk te Egmond-Binnen. Angelusklok Met het luiden van de angelusklok werden vroeger de parochianen driemaal daags opgeroepen tot het gebed. De klok uit de angelustoren (kleine torentje achterop de kerk) is ingeruild bij de klokkengieter voor een grote klok die samen met de klok uit de grote toren boven op de nieuwe kerk hangt. Het kruis dat boven op de angelustoren stond, staat nu in de pastorietuin in Egmond-Binnen en komt uit de nalatenschap van Jan Lute. Slopershamer In 1967, toen de inboedel uit de kerk veiliggesteld, verkocht, verdwenen of gesloopt was, werd de kerk tot de grond toe afgebroken. Een trieste gebeurtenis voor de Egmondse bevolking die in de loop van bijna twee eeuwen al het moois bijeenbracht en in vertrouwen aan haar kerkbestuurders schonk. 16 Geestgronden, 16 (2009), nr. 1 Afb. 8 De Adelbertus- kerk ontdaan van zijn toren (collectie Fred Houtenbos)

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 18