dat dit een flink deel van de totale bevolking (afgezien van de kinderen) van Rinnegom was. Namen als Isbrandus, Theodericus, Willelmus, Gerardus en Alardus waren blijkbaar veel voorkomende mannennamen in die tijd. Van de vrouwennamen scoren Margareta, Gertrudis en Aleydis hoog. De lijst met namen komt behalve in het Evangeliarium ook voor in het Cartularium. Het is duidelijk dat beide lijsten uit eenzelfde bron stammen, hoewel er hier en daar verschillen bestaan in de spelling van de namen. De oorkonde zelfbeschrijft in een vertaling de bevrijding als volgt. Wij willen dan dat ieder weet dat wij, na zorgvuldige afweging van de belangen van onze kerk, eenstemmig besloten hebben: de dienstlieden van onze kerk, namelijk allen die in ons domein (villa) bij Rinnegom van de waterloop Galevoort tot aan Wimmenum onder ons gerecht verblijven - met uitzondering van Dirk, zoon van wijlen Otger van Alkmaar, en zijn vrouw Margriet en hun zonen en dochters; met uitzondering ook van Gerard, Aleid en Margriet, zoon en dochters van genoemde Margriet en Nicolaas gezegd Kolijn; met uitzondering ook van Ludolfen Frederik, zonen van wijlen Ludolf de Rijke - die tot nu toe aan ons klooster tot levering van de zogenaamde keurmede verplicht waren, tegen ontvangst van 50 koeien, die wij uit hun koeien zullen kiezen, en ook uit vroomheid, van deze jegens ons en onze opvolgers te leveren verplichtingen te bevrijden'. Toelichting - Hoeve is een middeleeuwse oppervlaktemaat van ongeveer 14 ha. - Villagemeenschap is een gemeenschap verbonden aan een boerderij (villa) bestaande uit mensen die op deze boerderij werkten. - Villaheer is de door het klooster aangestelde hoofd van de villa - Pond is een middeleeuwse munteenheid verdeeld in 20 schellingen, die elk weer in 12 penningen verdeeld waren. Met dank aan Ed van Vlist van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag voor zijn advies en het ter beschikking stellen van de afdruk van de lijst met keurmedigen.O Bronnen: J. Hof, De abdij van Egmond van de aanvang tot 1573. Hollandse studiën 5, 1973 G.N.M. Vis, Het klooster Egmond: hortus conclusus, Egmondse studiën 5, 2008 Geestgronden, 16 (2009), nr. I 9

Geestgronden - Egmonden | 2009 | | pagina 11