dat is gevonden bij de opgravingen in de slotgracht en een loden draakje. Tot de verbeelding spreken metalen voorwerpen, uit de 13e tot de 16e eeuw zoals een borstkuras, klootdolk, lans, hartsvanger, jacht hellebaard, kling en strijdbijl. Sfeervol zijn de gebrandschilderde ramen die nog in de gemeen tehuizen van Egmond hebben gehangen en de oude roeireddingboot. Ook zijn er landkaarten zoals 'die quarte van Egmont' uit 1540 en een kaart van Egmond aan Zee waarop is te zien welk deel van Egmond met kerk en al voor goed in zee is verdwenen. Meer over het museum kunt u lezen op www.museumvanegmond .nl Bodemschatten van de abdij Omstreeks 925 stichtte graaf Dirk I in Egmond een nonnenklooster om de gedachte levend te houden aan Adelbert, die als metgezel van de heilige Willibrord omstreeks het jaar 700 in deze streek het christelijk geloof had gebracht. Dit nonnenklooster groeide uit tot de abdij die in de middeleeu wen het belangrijkste religieus en cultureel centrum van Holland was. In 1573 werd de abdij op bevel van Willem van Oranje verwoest door de geuzen onder leiding van Diederik van Sonoy. Pas in 1935 werd begonnen met de bouw van de huidige abdij. De archeologische vondsten die daarbij zijn opgegraven worden nu tentoongesteld in de expositieruimte van de abdij, aangevuld met voorwerpen uit de oude abdij. Onder andere een origineel leerboekje dat gebruikt werd in de klooster school rond 1529 is een van die bijzondere voorwerpen. Ook is een maquette te zien van het eerste houten klooster zoals het er uit moet hebben gezien rond 925 n het deze nd is apen -ijen, werk nr. 4 Geestgronden, 15 (2008), nr. 4 115 Él

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 7