Egmondse geschiedenissen in het Regionaal Archief Alkmaar De expositie in het Regionaal Archief Alkmaar bestaat uit drie thema's: de rol van de Egmondse monniken in de geschiedschrijving van Holland, de graven van Egmond en de kust(afslag) bij Egmond aan Zee. Op de kleine expositie is ondermeer een zeventiende-eeuws handschrift met een kopie van de kroniek van Egmond, geschreven door Antonius Hovaeus, te bewonderen. Antonius Hovaeus (of Hoveus) werd begin zes tiende eeuw geboren in Egmond aan den Hoef. Zijn naam verwijst naar zijn geboorteplaats. Deze Egmondse monnik schreef een kroniek over het geslacht Egmont en hun relatie tot de abdij. Rond 1560 werd hij abt van het klooster in Echternach, waar hij in 1568 stierf. Later verschenen de kronie ken in drukvorm, voor het eerst in 1630. Op de expositie zijn enkele van deze kronieken te bezichtigen. Verder wordt een origineel boekwerk met de beschrijvingen van de wapens en een stamboomoverzicht van de Heren van Egmont getoond. Het Archief is in het bezit van het oudste in Egmond vervaardigde verha lende bron: Vita Sancti Adalberti Confessoris uit ca. 985 dat gaat over het leven van Sint Adelbert. Op de tentoonstelling is een kopie te zien, omdat het originele boek momenteel in het Stedelijk Museum Alkmaar wordt geëxposeerd. Vervalsing De Leidse hoogleraar, Antonius Matthaeus berichtte in 1709 in een van zijn boeken over een spectaculaire vondst: de Rijmkroniek van Klaas Kolijn. In 1770 bleek het, na uitgebreid onderzoek, om een vervalsing te gaan. De Rijmkroniek mag dan een vervalsing zijn, hij is inmiddels toch meer dan 300 jaar oud en op zich al een bezoekje waard. Verder wordt de tentoonstelling opgeluisterd met verschillende foto's en prenten van de oude abdij, het kasteel en de kustafslag van Egmond aan Zee. Op den Hoef In ons bezoekerscentrum tegenover de slotfundamenten exposeert Jos Hof wat hij in een halve eeuw zelf onderzocht en verzamelde. Overzichtelijk toont hij wat voor hem de hoogtepunten zijn uit de geschiedenis van zijn geboortedorp. Het begint in de gang met de vijf oudste huizen van het dorp. In de expositieruimte prijkt een schaalmodel van het slot en links daarvan de bouwgeschiedenis. Dan volgt informatie en beeldmateriaal van de slot- Geestgronden, 15 (2008), nr. 4 113

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 5