In het kader van de landelijke manifestatie 'Verleden van Nederland' is in de regio momenteel veel aandacht voor Egmond rond de (vroege) middeleeuwen. Het Stedelijk Museum Alkmaar organiseert naar aanleiding daarvan een exposi tie over de abdij en het kasteel van Egmond. Gelijktijdig worden er vier kleinere tentoonstellingen in de omgeving gehouden die eveneens verband houden met Egmond. Voor openingstijden verwijzen wij u naar het inlegvel in dit nummer van Geestgronden. Aad Baltus en Carla Kager EGMOND IN DE MIDDELEEUWEN, VIJF EXPOSITIES Macht en Mystiek in het Stedelijk Museum Alkmaar De tentoonstelling Macht en Mystiek gaat over de periode 726 tot 1573. Dat was een belangrijke periode voor de vaderlandse geschiedenis. Het begint met de kerstening (bekeren tot het christendom) door de monnik Adelbertus en eindigt bij de vernietiging van de abdij en het kasteel van Egmond, door Diederik van Sonoy. Voor deze tentoonstelling zijn voorwerpen uit het hele land bij elkaar gebracht. De tentoonstelling start bij de verwoesting van de abdij in 1573 en de onthoofding van Lamoraal, de vierde graaf, van Egmont. Dit gebeur de op bevel van Alva in 1568. Hierna splitst de tentoonstelling zich in twee domeinen: die van de abdij en het kasteel. In het domein van de abdij, de mystiek van Egmond, gaat de aandacht naar de abdijgeschiedenis, de ziekenzorg, het abdijleven, het schrift en de litur gie, Adelbertus en de graven van Holland. Hier worden hoogtepunten van de abdijgeschiedenis getoond. Onder andere de reliekkist waarin de botten van Adelbertus werden vervoerd en de reliekhouder waarin deze werden getoond. In het domein van het kasteel, de macht van Egmond, gaat de tentoonstel ling in op het ontstaan van het kasteel, het kasteelleven, de riddercultuur en hoe de heren van Egmond graven werden. De grote hoeveelheid vondsten uit de slotgracht van het kasteel vormen het verhaal van deze zeer bijzonde re plek. Het evangeliarium van Egmond Het evangeliarium van Egmond, dat vanaf 22 december in het Stedelijk Museum is te bezichtigen, is ongetwijfeld een van Nederlands belangrijkste Geestgronden, 15 (2008), nr. 4 111

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 3