hoofdburcht voorzien van plaveisel met daarop informatieborden over de bouwgeschiedenis van het Slot. Meer niet! Samenwerking met Jan Lute Vanaf 1979 dateert de samenwerking met Jan Lute. Jan is op zijn eigen wijze bezeten van de geschiedenis en een verwoed verzamelaar. Zijn histo rische bibliotheek in Egmond aan den Hoef telt dan ongeveer 4000 boeken en in de loop der jaren is Jos daarin net zo thuis als Jan zelf. Jan is niet zijn leermeester, daarvoor is hij zelf al te lang bezig. Meer een soort oudere broer en ze vullen elkaar aan. Jan heeft meer tijd en meer te besteden. Jos is nauwgezet. Als hij weer eens iets leuks heeft ontdekt over de geschiedenis moet hij altijd 'met een rotgang' naar Jan. Duizenden uren zijn ze bezig gedurende bijna vijfentwintig jaar en samen maken ze een tiental exposi ties. In 2003 komt Jan te overlijden en valt er een groot gat. Jos maakt nu zijn derde tentoonstelling zonder hem. De historische bibliotheek is opge heven, maar Jos bewaart zijn goede herinneringen en een mooi historisch aandenken aan zijn kameraad. Slotkapel Jos is vanaf 1984 vrijwilliger en vanaf 1988 bestuurslid van Stichting Restauratie Slotkapel. Nog langer geeft hij er rondleidingen, lezingen en presentaties. De zerkenvloer van de kapel noemt hij de ziel van de kerk en hij 'graaft' net zo lang in boeken en archieven tot hij weet wie er lag en waar die woonden. Zijn boek: Graven en zerken in de slotkapelin eigen beheer uitgegeven in 1994, wordt nog steeds aangevuld. Het begint met de oudste grafzerk van Jan met de Bellen, stichter van de tweede slotkapel in 1431, die stierf in 1451. Het boek eindigt met de laatste bijzetting in 1827 waarna begraven in de kapel was verboden. Jos is betrokken bij de grote restauratie en heel bijzonder is de 16e september 1992 waarop prinses Margriet in de slotkapel aanwezig is ter gelegenheid van de terugplaatsing van de gedenksteen uit 1431 en de gebrandschilderde ramen van 1634. Koninklijk nageslacht Jos speurde een paar winters naar de nakomelingen van Jan met de Bellen en kwam uiteindelijk terecht bij alle vorstenhuizen van Europa zoals Koningin Beatrix, Koningin Elisabeth. Tsaar Nicolaas I, Keizer Wilhelm, Koning Karl Gustav enzovoorts. Het afstammingsschema ligt elk jaar met monumentendag in de slotkapel en ook Duitsers zijn dan zeer 'begeistert' Geestgronden, 15 (2008), nr. 4 119

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 11