1947: De mooiste zomer van de 20e eeuw In 1947 koopt Antonio Pravisani het witte pand en maakt er een echte Italiaanse ijssalon van. samen met Leo. en Carla. Zij beschikken dan nog niet over het hele pand omdat de familie van burgemeester Niele er nog woont. De anderen blijven met hun moeder nog een paar jaar in Zaandam wonen en werken. Antonio schakelt dorpsomroeper Aris Gravemaker in om het nieuws in het dorp te verkondigen. Die roffelt een paar keer op zijn gong en roept: "Er wordt bekend gemaakt..."De boodschap eindigt met een krachtig: "Zegt het voort!"Het nieuws gaat als een lopend vuurtje door het dorp en iedereen is nieuwsgierig naar de nieuwe ijssalon. Het lijkt wel of de Pravisani's de zomer uit Italië hebben meegenomen, want op 8 mei begint het schitterende warme weer en dat duurt bijna zonder onderbreking voort tot ver in september. Er zijn wel vijf hittegolven. (Het jaar 1947 is in 2000 zelfs uitgeroepen tot de mooiste zomer van de twintigste eeuw.) In Egmond komen meer strandbezoekers dan ooit en het ijs van Pravisani valt goed in de smaak. Antonio en zoon Leo werken in de salon en Carla doet met grote ijver vooral de schoonmaak en het huishouden. Kraak- en kraakhelder is het er en in de ijssalon loopt iedereen er altijd even smetteloos bij. De nieuw gekomen Pravisani's vinden het weer in Holland tot dusver erg meevallen. Afb. 3: De familie Pravisani in 1948 bij de fotograaf in Zaandam. V.l.n.r. Leo. Dino. Elisa, Lio, Antonio, Carla en Onia 50 Geestgronden, 15 (2008), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 6