KORT NIEUWS Het ontstaan van het gemeentewapen en de Egmondse vlag Naar aanleiding van ons artikel over de wapens van Egmond, (april 2008) kregen we enkele reacties. Zo berichtte grafisch ontwerper Harry Stam ons dat hij in 2001 ook een ontwerp had ingediend voor een wapen van de nieuwe gemeente Bergen: een schild, vastgehouden door trotse leeuwen, met op het wapen van Egmond de Bergense 'merletten'Kortom: een veel Egmondser wapen dan wat het uiteindelijk is geworden. Hoe dit plan de mist in ging, staat in een artikel over de vlag op onze website. Theo Broersen, voormalig gemeentesecretaris, was betrokken bij het ont werp van de gemeentevlag na de fusie van de drie Egmonden in 1978. Hij liet ons weten dat de gemeente oorspronkelijk een geheel ander ontwerp had: een schuine witte en blauwe baan waarop dan in het midden het wapen van Egmond prijkte. De Hoge Raad van Adel keurde dit af omdat een wapenschild niet op een vlag mag worden afgebeeld. De Raad kwam toen met het inmiddels bekende historisch verantwoorde ontwerp. Van deze vlag is destijds slechts een klein aantal exemplaren gemaakt, die door sommige Egmondse instanties zuinig zijn bewaard. De Egmondse vlag hangt overal In de winter van 2008 heeft SHE besloten om een grote partij Egmond- vlaggen te bestellen en het was spannend hoe Egmond hierop zou reageren. Welnu: het resultaat is dagelijks te zien in onze dorpen. Niet alleen wapper de het rood en geel tijdens de dorpsfeesten; we zien steeds meer splinter nieuwe vlaggenmasten en de Egmondse vlag geeft ook op gewone dagen kleur aan het straatbeeld. Nog meer dan we dachten, voorziet de vlag in een behoefte om de eigen identiteit van de Egmonden te onderstrepen. Dat dit gebeurt met een vlag die het ware symbool is van onze bijzondere historie, maakt ons een heel klein beetje trots. Wij bedanken degenen die de Egmondse vlag in ere hebben gehouden vóór deze vlaggenactie en ieder die zich sterk heeft gemaakt om het dundoek nu aan de man te brengen. De vlag is foto geniek en heeft ons al heel wat publiciteit opgeleverd en ook nog eens ruim 75 nieuwe donateurs. Het totaal staat daarmee op ongeveer 775. De vlag gen zijn nog steeds te koop voor 12,50 bij Boekhandel Dekker en het Noten en Kaaswinkeltje in Egmond aan Zee, Apeldoorn Electro in Egmond-Binnen, de Egmondse Automaterialenhandel Lamoraalweg 55 in Egmond aan den Hoef en via onze website www.historischegmond.nl. Geestgronden, 15 (2008), nr. 213 103

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 59