In 1940 wordt de Jos Maria verkocht aan de fa. Dikken in Amsterdam en gaat varen onder de nieuwe naam Verba. In juli 1942 krijgt het schip - ein delijk - een nieuwe hoofdmotor, een 3 cilinder diesel Brons van 150pk. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de Verba in bezet gebied gevaren. Het werd in 1943 gekocht door de Vrachtmij. Noord-Europa en werd op 20 september van dat jaar opgelegd in Zweden. Het schip is later gevorderd door de Duitsers en in augustus 1945 teruggevonden te Kiel, Duitsland. In 1947 kwam het schip als Tasman weer in de vaart bij Schuur en Van Wattum. Vanaf dat moment zou het regelmatig van eigenaar en naam wis selen. In 1948 als Rocket bij Bolhuis in Rotterdam, in 1952 geregistreerd bij Rocket Motorschip te Rotterdam, in 1954 als Avontuur in eigendom bij J.J. de Looff te Groningen, in 1955 bij T.W. Nolden te Delfzijl, in 1958 onder de nieuwe naam Ebenezer II bij E. Siebels, Duitsland en tot slot in 1961 als Wilhelm Poppe varend onder Duitse vlag. In 1966 kreeg het schip wederom een nieuwe motor, een 4T 6 cilinder C. Jastram (250x360) en tegelijkertijd werd het schip met ruim 8 meter verlengd tot 39,78m waarbij het aantal bruto registertonnen toenam tot 207. In 1969 werd het schip nog omgebouwd tot schelpenzuiger. In 1987 werd het schip nog vermeld in Lloyd's Register met de aantekening dat het schip uit het register zal wor den geschrapt in verband met twijfels over haar voortbestaan. Naschrift Naar aanleiding van de stranding bij Egmond en de motorstoringen in augustus hield de Raad voor de Scheepvaart op dinsdag 31 december 1935 een onderzoek naar de oorzaak van de problemen. Het bleek dat een nieu we schroef, welke bij de firma Wilton naast een aantal andere reparaties was aangebracht, te groot was. De motor maakte hierdoor te weinig omwentelingen zodat de krukmetalen en lagers telkens warm liepen. Bij een wijziging aan de schroefbladen bleek er ook een regulator defect te zijn waarop een Inspecteur voor de Scheepvaart de kapitein opdroeg dit te laten repareren. Omdat een deskundige van de motorenfabriek niet tijdig voor aanvang van de volgende reis (naar Rochester) aanwezig kon zijn besloot de kapitein reparatie maar achterwege te laten en gewoon zee te kiezen. Het verzuim had grote gevolgen want het schip strandde zoals beschreven ten zuiden van Egmond aan Zee. Door de Raad voor de Scheepvaart werd de kapitein verzuim om opgedragen reparaties te verrichten verweten 102 Geestgronden, 15 (2008), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 58