aan wal. Een uur later konden de doorweekte schipbreukelingen reeds genieten van de behaaglijke warmte van Café de Boei.' De Jos Maria werd in de vroege ochtenduren over de eerste bank heen geslagen en kwam op 40 meter van de duinrand vast te zitten. De beman ning van de roeireddingboot bestond uit: J. van der Plas (schipper), Alb. Gul, P. Zwart, J. Wijker Azn., A. Wijker Hzn., A. Wijker Jzn., C. Wijker Joh.zn., C. van Pel, W. ten Bruggencate, Alb. Dekker, W. Dekker, N. de Graaff, A. Dekker DE JOS MARIA VI/>T. #Het motor-vrachtschip „Jos Maria" ia in den vroegen morgen van den Nieuw jaarsdag vlot gekomen en door de sleep boot Hoek van Holland van L. Smit en Co.'s Internationale sleepdienst naar IJmuiden opgesleept. Regelmatig heeft van der Tak's Ber gingsbedrijf de laatste dagen de „Joa Maria" gewinad aan de ankers en Oude jaarsavond gelukte het om het schip over de eerste bank te sleepen, zoodat het ge heel vlot lag. Direct werd toen sleepboot- assistentie gerequireerd, omdat het tij den volgenden morgen gunstig geacht werd om het schip weg te sleepen. Alles aan boord werd in gereedheid gebracht voor het vertrek. In den nacht arriveerde de sleepboot Inderdaad was het tij Nieuw jaarsdag om 7 uur des morgens gunstig. De sleepboot kan bij kalm weder gemak- uijk vast maken. Zonder moeite gelukte het de „Jos Maria" op eigen kracht en ge holpen door de sleepboot, vlot te komeh en de Egmondsche kust té verlaten, waar het schip precies een maand onvrijwillige gastvrijheid genoot. Spoedig was in de verte niets meer te zien dan een grauwe schim van de „Jos Maria" in de ochtend schemering en het licht van de sleepboot. Aan boord van de „Jos Maria" bevond zich van de bemanning alleen de machi nist B. van der Peet en verder personeel van de Bergingsmaatachappij. Zoo heeft dan het schip, dat het laatst strandde, het eerst kans gezien weder vlot te komen. De „Jos Maria" is in den nacht van 1 op 2 December gestrand, zonder dat iemand er getuige van was en is ook vrijwel onopgemerkt in den vroegen mor gen vertrokken. Slechts de schipper en een lid der bemanning van de Egmond sche reddingboot waren van het vertrek getuige. Afb. 34: De Jos Maria vlot gekomen en vertrok ken van het Egmondse strand. Alkmaarsche Courant 2 januari 1936 Het vlotbrengen van de Jos Maria Na de stranding was er dag en nacht een wachtman aan boord van de Jos Maria. Hij hield een oogje in het zeil op schip en lading. Later in de maand werd besloten dat het schip door Smit en van der Tak's Bergingsmaat schappij zou worden vlotgebracht. Op 23 december was de gehele lading 100 Geestgronden, 15 (2008), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 56