01:30 uur slaat het schip over de zandbanken. De kapitein laat direct noodseinen geven, deze worden niet opgemerkt. Enige tijd later worden er drie vuurpijlen afgeschoten die tenslotte worden opgemerkt door Egmonder Willem Sander die samen met zijn schoonvader aan het strandjutten is. Met zijn licht geeft hij een sein dat de noodsignalen zijn begrepen, snel spoedt Willem zich naar het dorp om de stranding van de Jos Maria te melden aan de Burgemeester. Nog geen uur later is de roeireddingboot van Egmond onderweg naar de strandingplaats van de Jos Maria, zo'n twee kilometer ten zuiden van Egmond. Als de strandingplaats is bereikt wordt de reddingboot in zee gebracht, het is erg slecht weer, een harde zuidwester storm en een stro mende regen maken de tocht niet gemakkelijk. Het zoeklicht komt goed van pas, vanaf de kant wordt de reddingboot gevolgd door de felle lichtbundel. Op het achterdek van de Jos Maria staat de bemanning al klaar om het schip te verlaten. Als de reddingboot vast ligt springt de bemanning aan boord. Door de woeste zee en de overslaande brekers lijkt de reddingboot te worden vastgezogen aan de Jos Maria. Na een hevige strijd lukt het om de reddingboot vlot te krijgen en even later staat de reddingboot weer veilig op het strand.' De vijfkoppige bemanning wordt ondergebracht in Café de Boei waar de bemanning weer op krachten kan komen. Wederom een stranding bij Egmond! - 5 man gered van de Jos Maria - artikel uit het blad De Reddingboot. 'In de nacht van 1 op 2 december 1935 strandde, ongeveer 3 kilometer bezuiden Egmond aan Zee, tijdens een Zuidwester storm, het te Schiedam thuisbehorende motorschip Jos Maria (groot 230 ton), dat met een lading stijfsel op weg was naar Engeland. De Jos Maria was zaterdagmiddag 30 november uit IJmuiden vertrokken, doch kreeg 's avonds rond elf uur pech aan de motor. Alle pogingen om de motor weer op gang te krijgen mislukten en toen de invloed van de zeer diepe depressie (de barometer was tot 727 gedaald) zich deed gelden, kon de Jos Maria niet meer van de kust af worden gehouden. Ongeveer om half twee 's nachts sloeg het schip over de banken, vuurpijlen werden afgesto ken en een strandjutter die de noodseinen opmerkte, waarschuwde zo spoe dig mogelijk de plaatselijke commissie der NZ.H.R.M. te Egmond aan Zee. Onmiddellijk waren schipper Jan van der Plas en zijn mannen weer in actie 98 Geestgronden, 15 (2008), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 54