Op woensdag 14 augustus 1935 verscheen in de Alkmaarsche Courant het bericht dat het Nederlandse motorschip José Maria (bedoeld werd de Jos Maria) in het Engelse Kanaal werd vermist. Het schip was onderweg van Schiedam naar Plymouth. Op 2 augustus 1935 echter, moest het schip van wege een warmgelopen machinedeel de haven van Dover binnenlopen. Nadat het probleem was verholpen kon de reis naar Plymouth op 6 augus tus worden voortgezet. Het schip was die dag om 05:45 uur nog door het Britse motorschip Pacific Coast gezien nabij Hurst Castle. Sindsdien was er echter niets meer van de 'José Maria' vernomen. Op zaterdag 17 augustus kon, na een mededeling van Llyods' Scheepvaart Agentschap in Londen, gelukkig worden gemeld dat het vermiste schip diezelfde dag te Portland (Dorsetshire) was aangekomen. DE „|OSE MARIA" ZOEK. Ned. Motorschip onvindbaar. Aan alle schepen m liet Kanaal is draad loos om nieuws gevraagd betreilende liet Nedei landsche motorschip ,,Jose Matia" 1 let seinstation te St Catherines Point heelt liet volgende bericht ontvangen van het Brische motoiscltip „Pacific Coast". verzon den oin 0.1U u. 's namiddags: „Zagen de Afb. 32: Vermissing van de Jos Maria. Alkmaarsche Courant 14 augustus 'Stranding bij Egmond aan Zee' - verslag van de reddingmaatschappij Zaterdagmiddag 30 november 1935, de Jos Maria vertrekt met een lading van 200 ton stijfsel van Zaandam naar Rochester (Engeland) waar hij maandagmorgen hoopt aan te komen. Om 16:00 uur verlaat de Jos Maria de haven van Umuiden. Het is slecht weer en rond 23:00 uur raakt de motor defect. De motor draait nog maar op een cilinder en heeft zodoende te weinig kracht om de schroef rond te krijgen. Voortdurend wordt getracht de motor weer op gang te krijgen, maar uiteindelijk stopt de motor er hele maal mee. De Jos Maria bevindt zich op dat moment 20 mijl uit de kust tus sen Umuiden en Egmond. Het is intussen zondagmiddag 14:00 uur en besloten wordt de beide ankers uit te werpen. In de loop van de middag neemt de storm in kracht toe en draait naar het zuidwesten, de ankers beginnen te 'krabben' en de Jos Maria drijft steeds dichter naar de Egmondse kust. In de loop van zondagnacht wordt de toestand steeds meer kritiek, om José Maria nabij Hurst Castle hedenmorgen 5 45 u. op de uitreis". De „José Maria" heeft Dover aangedaan op reis van Schiedam naar Plymouth. Dit geschiedde op 2 Augustus in verband me» het feit, dat een machinedeel van het schip was warm geloopen. Op 6 Augustus 's morgens zette het schip zijn reis naar Plymouth voort: sindsdien heeh men er niets meer van vernomen. Geestgronden, 15 (2008), nr. 213 97

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 53