Op zaterdag 19 oktober 1935 strandden ten zuiden van Egmond het vrachtschip Kerkplein en de sleepboot Drente. Over deze stranding en de roemruchte redding van de opvarenden van de Drente is al vele malen geschreven. In Geestgronden jrg. 13 nr. 1 stond een artikel over het vrachtschip Insterburg dat in dezelfde nacht met man en muis voor Egmond verging. Het onderstaande artikel verhaalt over de stranding van het motorschip Jos Maria in de nacht van zondag 1 op maandag 2 december 1935. Met deze stranding lagen er eind 1935 drie schepen op het Egmondse strand (het wrak van de Insterburg is nooit gevonden). Rob Leijen DE JOS MARIA - EEN SCHEEPJE MET PROBLEMEN Inleiding Enkele jaren geleden attendeerde wijlen Cees Blaauboer mij op het feit dat er in het jaar 1935 naast de Kerkplein en de Drente, nog een derde schip, de Jos Maria, bij Egmond strandde. Cees wilde over deze derde stranding graag een artikel in Geestgronden schrijven maar door zijn onverwacht overlijden in 2004 is dit artikel nooit tot stand gekomen. De naam Jos Maria is altijd blijven hangen en toen ik van Cees zijn vrouw een exem plaar van het blad De Reddingboot ter inzage kreeg, was het besluit om het door Cees Blaauboer beoogde artikel alsnog te schrijven snel genomen. Uit nader onderzoek bleek dat de Jos Maria niet alleen in 1935 de krantenko lommen haalde maar dat het schip ook met enige regelmaat bij andere inci denten 'opdook'. In dit artikel volgen wij de Jos Maria en kunnen we con stateren dat er ontegenzeglijk iets 'haperde' aan het schip. De eerste jaren Het schip werd gebouwd op de werf Mulder Suurmeijer te Foxhol, Groningen en in 1928 als Margot te water gelaten. De Margot had een leng te van 31,75m, een breedte van 6,46m en een hoogte van 2,39m en was dus maar een relatief klein scheepje. Het aantal bruto registertonnen bedroeg 182 en in het schip was een 2TE 3 cilinder App. Brons (240x360) motor van 185 pk geplaatst. In 1934 werd de Margot verkocht aan de Duitse rede rij Navis GmbH en nog in datzelfde jaar doorverkocht aan Fleurbaai in Schiedam waar het onder de nieuwe naam Jos Maria ging varen. 96 Geestgronden, 15 (2008), nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 52