Speurwerk naar de achtergronden van een onbekende afbeelding kan soms tot verrassende ontdekkingen leiden. Wat hebben een huis in Egmond aan Zee, de families Blok en Boelmans ter Spill alsmede oud-burgemeester Eyma met elkaar gemeen? Er komen onbekende zaken boven water maar er blijven echter toch nog een aantal vraagtekens bestaan. Rob Leijen EEN OUDE FOTO MET VRAAGTEKENS Inleiding Enige tijd geleden kwam de Stichting Historisch Egmond in het bezit van een oude foto (zie afb.) met daarop afgebeeld een groot woonhuis. Op de achterzijde staat de volgende tekst geschreven: 'Huis van mijn grootouders, achterzijde. Hier heb ik mijn jeugd doorgebracht. G.F. Toren-Blok.' De inzender van de foto kocht deze in april 2007 op een vlooienmarkt in Voorburg. De verkoopster, een kleindochter van mevrouw G.F. (Geertruida Francisca) Toren-Blok, wist te vertellen dat het hier een woonhuis aan de Dorpsstraat te Egmond aan Zee zou betreffen. Helaas was er niet veel meer informatie bekend. De inzender, en uiteraard ook onze stichting, was benieuwd of viel te achterhalen waar het huis heeft gestaan en wie haar bewoners waren. Het grote huis intrigeerde ons in hevige mate; een speur tocht was begonnen. Een eerste zoektocht in de Voorstraat (op oude ansichten soms ook Dorpsstraat geheten) leverde geen herkenning op. Als het huis al in Egmond aan Zee had gestaan, dan moest het inmiddels afgebroken zijn. Door een van onze vrijwilligers, de heer Tjip Vonk, werd op vele plaatsen navraag gedaan. Uiteindelijk vertelde iemand hem dat het mogelijk de ach terzijde en tuin van de oude burgemeesterswoning van oud-burgemeester Eyma betrof. Dit huis is in 1984 inderdaad afgebroken en heeft plaats gemaakt voor Apotheek De Egmonden, nu Voorstraat 72. In de achtertuin is het zogeheten Janivo-huis voor minder-validen gebouwd. De oude burge meesterswoning was in 1905 gebouwd in opdracht van de heer Boelmans ter Spill, waarmee we op een 'bekende' naam stuiten. In het vervolg van dit artikel gaan we verder in op de familie Boelmans ter Spill en de persoon van Geertruida Francisca Blok en proberen deze aan het huis en de foto te koppelen. Geestgronden, 15 (2008). nr. 213 89

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 45