namelijk in 1952 op een tentoonstelling in het Rijksmuseum over 'Drie eeuwen portret in Nederland'. De portretten zijn altijd privé bezit geweest en belanden zo rond 1920 in Amerika in de collectie van de Amerikaanse kunstverzamelaar Michael Friedsam (1860-1931). Friedsam was, wat je kan noemen, een grootgrutter: hij verdiende zijn geld als directeur van een groot winkelbedrijf in New York. Via kunsthandel Kleinberger had hij de portretten aangeschaft uit de collectie van het rijke bankiersgeslacht De Rothschild. In 1931 liet Friedsam zijn bijzondere collectie middeleeuwse en vroeg-moderne kunst na aan het museum in New York. Sindsdien wor den de portretten van Jan en Magdalena bewaard in het Metropolitan Art Museum. Voor Egmonders die geïnteresseerd zijn in hun geschiedenis, was de ten toonstelling in Museum Boijmans-van Beuningen een 'must'. Voor ons was het ontroerend om op deze manier persoonlijk kennis te maken met deze beroemde Egmonders. Jan en Magdalena zullen ook een belangrijke plaats innemen in de tentoonstelling die Jos Hof op dit moment samenstelt onder de titel: 'Op den Hoef'Deze tentoonstelling zal bestaan uit vijf onderwer pen en gaat over: het Slot, de Slotkapel, oude panden aan de Slotweg en over de telgen uit het Huis Egmont (onder andere Jan en Magdalena) en in het bijzonder over de beroemdste telg uit het geslacht: graaf Lamoraal. De tentoonstelling zal vanaf eind november in het Historisch Informatie Centrum in Egmond aan den Hoef te zien zijn.O Bronnen Dom. A. Beekman, Egmonds heden en verteden (Egmond-Binnen 1938). Ir. Am. Burger, Het kasteel van Egmond. (Schoorl 1988). Dr. A.W.E. Dek, Genealogie der heren en graven van Egmond (Den Haag 1958). Jos Hof, Graven en zerken in de Slotkapel (Egmond aan den Hoef 1994). F. Lammertse J. Giltaij, Vroege Hollanders. Schilderkunst van de Late Middeleeuwen (Tentoonstellingscatalogus Museum Boijmans-Van Beuningen, Rotterdam 2008). Wim Schmelzer, Egmondt (Haarlem 2002). D.P. van Wigcheren, 'Jan I van Egmond en de Meester van Alkmaar', in: Alkmaars Jaarboekje (1966) 39-44. Dirk Wouters, 'Kroniek van het geslacht van Egmont'. in: XVlIe Jaarboek Zottegemse Cult. Kring (1968). 86 Geestgronden. 15 (200S). nr. 213

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 42