rge- De rondleidingen Doot Van de drie rondleidingen wordt die in Egmond aan Zee het meest gelopen, isen ondanks dat de historie van de andere twee dorpen ouder en interessanter gids is. Dit komt doordat het tourisme in Egmond aan Zee het meest ontwikkeld r de is en er dus meer mensen te vinden zijn die geïnteresseerd zijn in een rond- n in wandeling. Traditioneel wordt de eerste rondleiding van het seizoen, eind >ben april, in Egmond aan den Hoef gegeven. Daarna vindt er elke maand, op de i na laatste zondag van de maand, een rondleiding plaats in Egmond aan Zee. ijke Ook vinden nog regelmatig rondleidingen op aanvraag plaats in de drie n te dorpen, voor groepen van minimal 12 personen. De mensen zijn bijna zon- wat der uitzondering uiterst enthousiast over de rondleidingen en zeer verrast laas over de rijkdom van de geschiedenis van de Egmonden, die zich uitstrekt den. over een periode van ongeveer 900 jaar en zo'n grote rol heeft gespeeld in aar- de geschiedenis van ons land en toch bij velen zo onbekend is. Toch is het e te onvermijdelijk dat er soms mensen zijn die zich niet helemaal kunnen vin- jge- den in het verhaal dat de gids vertelt. Dit leidt soms tot hilarische 'inciden- j de ten'. Een aardig voorbeeld daarvan is dat bij het verhaal van de vuurtoren ?ake verteld werd over Jan van Speyk, die, zoals bekend, zijn eigen schip plus bemanning in 1831 in de lucht deed vliegen toen het dreigde te worden ver overd door opstandige Belgen. De gids merkte op dat de heldenverering, die hem na zijn dood ten deel viel, toch wel wat vraagtekens oproept, maar ondanks dat, de Koninklijke Marine toch een destroyer klasse naar hem heeft vernoemd. Hierna ontstak een van de leden van de groep, zoals bleek een oud-marine officier, in woede. Dit kwam vooral door de opmerking van de gids dat hij niet verbaasd was dat het eerste schip van deze klasse spon taan in brand was gevlogen tijdens de bouw op de werf. De rondleiding door Egmond-Binnen Uiteraard begint de rondleiding door Egmond-Binnen op de Adelbertus- akker. Dit is de plek waar het oorspronkelijke Egmond lag (zie Geestgronden jrg. 14, nr. 1april 2007) en waar zich het graf van Sint Adelbertus bevond, die hier in 740 begraven werd. Voor die tijd stond er al een Karolingische verdedigingstoren omgeven door een gracht en wallen, die na de dood van Adelbertus omgebouwd werd tot een grafkapel. Hier wordt het verhaal ver teld van het werk van de Engelse predikers, zoals Willibrord, Bonifatius en Adelbertus (690 tot 740). Op de plaats van het oorspronkelijke graf van Adelbertus is volgens overlevering in het jaar 960 een bron ontstaan, waar al sinds de middeleeuwen een put is opgemetseld. In 1924 zijn bij opgra- Geestgronden, 15 (2008), nr. 2/3 77

Geestgronden - Egmonden | 2008 | | pagina 33